Peca: Mám se fajn

Peca: Mám se fajn

Pořad v souvislostech


Peca: Mám se fajn
Audioarchiv
15. června 2020 Studio Olomouc Autor: Alžběta Vašků

"Dneska se mám velice fajn," odpověděl na první otázku Alžběty Vašků Petr Potměšil, jako youtuber známý pod přezdívkou Peca. Řeč se během rozhovoru stočila nejen na jeho tvorbu, ale i na fenomén youtuberství jako takový a na to, proč je důležité uvědomovat si okamžiky, kdy se prostě "máme fajn."

Videa začal Peca natáčet jen tak pro zábavu už se spolužáky na základní škole. Tvorba tohoto typu obsahu jej ale chytla natolik, že časem si založil vlastní kanál na Youtube a v současnosti jeho videa odebírá padesát šest tisíc uživatelů. Říká, že je těžké definovat, co vlastně točí, důležité ale je, aby se na to, co natočí, chtěl i sám podívat. Většinu jeho tvorby ale momentálně tvoří vlogy, kdy si prostě "jen" vezme do ruky kameru a točí svůj den.

peca2Pod těmito slovy se ale skrývá spousta práce. Když pomineme vymýšlení konceptu videa a přípravu jeho realizace (která například ve videu o darování krve zabrala pár měsíců), je tu pak samotné natáčení. "Není to takové jak si lidi myslí, že je to zapnutí kamery a potom už stačí nějak mluvit, ale pořád se musí přemýšlet nad tou koncepcí, aby to video mělo nějaký tvar." Pak následuje samotná postprodukce, která u desetiminutového videa trvá zruba deset až dvacet hodin.

peca1Pecovou původní motivací sice bylo být slavný, přiznává ale, že z této fáze už vyrostl. Videa točí pro radost a možná i proto, aby motivoval další lidi k tomu, aby změnili k lepšímu svůj život. Sám je občas překvapený tím, co objeví mezi svými zprávami – jeho fanoušci mu píší, jak se přidávají k jeho výzvám (většinou sportovního rázu) a jak třeba i díky shlédnutí jeho videa dokázali svůj život opravdu změnit. S tímto souvisí i jeho kampaň Mám se fajn, která začala v podstatě náhodou. Stačilo, aby si Petr jednou (paradoxně) při lyžování v horách uvědomil, že mu nepřipadá, že by se poslední dobou měl nějak zvlášť dobře a že je to proto, že mu chybí pravidelný pohyb. Ušil proto na sebe výzvu, že bude 30 dní v kuse běhat... a zaměření se na přítomnou chvíli a na to, aby opravdu hodnotně využil čas už jenom tak nějak přirozeně vyplynulo.

Koho na Youtube sleduje on sám a proč? Co na těch youtuberech vlastně vidí děti? Jak by se měli k tomuto fenoménu postavit rodiče? Co nejnovější trend zatím populární hlavně mezi dětmi a teenagery TikTok? Má budoucnost? A má budoucnost Peca jako youtuber nebo se za deset let vidí někde úplně jinde?

Pořad začíná ve 20.15.