Pedagogové a prefekti z kroměřížského semináře

Pedagogové a prefekti z kroměřížského semináře

Pořad v souvislostech


Pedagogové a prefekti z kroměřížského semináře
Audioarchiv
12. ledna 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

Než ptáka do školní sbírky vycpal, ochutnal ho. Je autorem písní zařazených do současného kancionálu. Na střeše školy zřídil astronomickou pozorovatelnu a účastnil se soutěží v těsnopisu. V padesátých letech emigroval do Austrálie a uváděl tam krajany z vlasti… 

Ne, nejedná se o téhož člověka. :-)

Libor OndráčekPedagogy a prefekty kroměřížského semináře, jejichž otisk je patrný do dnešních časů, představí na Proglasu historik a učitel dějepisu Libor Ondráček v rozhovoru s redaktorkou Radkou Rozkovcovou, a to na základě své nové dvoudílné publikace Kapitoly z dějin moravské církve I a II, která je elektronicky dostupná na webu školy www.agkm.cz. V době svobody obnovené Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži totiž navázalo na historii chlapeckého semináře z poloviny 19. století, k němuž se později přidružilo gymnázium, a nebýt násilného uzavření školy komunisty v 50. letech, byla by jeho historie kontinuální.

... tak přesně tato slova od historika Libora Ondráčka v úterý 12. ledna 2021 ve 22 hodin neuslyšíte. Téma osobností, které v období 1856–1950 formovaly studenty církevní střední školy v Kroměříži, je totiž natolik rozsáhlé, že jsme ze záznamu rozhovoru museli vybírat. Třeba si premiérový pořad olomouckého studia Proglasu vyberete i vy.

Rozhovor doplní skladba Erikse Ešenvaldse: Psalm 130 v podání českého mužského vokálního souboru Gentlemen Singers.