Pekařovská pouť a Mezinárodní setkání flašinetářů 2019

Pekařovská pouť a Mezinárodní setkání flašinetářů 2019
3. září 2019 Studio Olomouc

Pekařov – dnes osada nedaleko Velkých Losin na Šumpersku, téměř vymazaná z mapy / kdysi podhorská vesnice osídlená německým obyvatelstvem. Jednou za rok Pekařov ožívá – díky snahám a péči spolku Obnova kulturního dědictví údolí Desné. Vypravte se přímo na místo a nechte se vtáhnout do dění pouti v reportáži Radky Rozkovcové.

Na konci 18. století bylo v Pekařově 45 domů a přes 250 obyvatel. Podle kronik byla ve 20. letech 20. století ve vsi jednotřídní obecná škola, hřbitov a kaple Nanebevzetí Panny Marie. Dále uznávaná továrna Kolbů, která vyráběla varhany a flašinety. Dva hostince, jeden kupecký krám, jeden hokynář, dva stolaři a jeden obuvník.

Po vysídlení německých obyvatel Pekařova v roce 1946 byla větší polovina domů zbourána, neboť se vesnici nepodařilo dosídlit českým obyvatelstvem z vnitrozemí.

Pekařovská kaple opravená – interiér Spolek Obnova kulturního dědictví údolí Desné se v posledních sedmnácti letech snaží do Pekařova každoročně v srpnu, alespoň na den patrocinia tamní kaple, vnést život. Dobrovolníci a skauti kapli Nanebevzetí Panny Marie během let postupně znovu zastřešili a opravili, ze hřbitova, dávno zarostlého náletovou dřevinou, vybudovali důstojné pietní místo s německými náhrobky, byť zčásti již nečitelnými.

Flašinetáři hrají v okolí pekařovské kapleVzpomínkou na dobu největší slávy Pekařova je také každoroční setkání flašinetářů. Právě výrobou těchto mechanických hudebních nástrojů osada proslula u nás i v zámoří, díky továrně Kolb. Potomek slavné rodiny Kolbů ostatně do Pekařova na výroční den kostela ještě nedávno jezdil z Německa.

Peter Göttlicher s plánkem Pekařova ze 40. let 20. století. S maminkou a dědečkem vysídleni, když byl Peterovi rok. Otec českého původu musel zůstat a už se nesetkali.Do Pekařova se pravidelně vracejí i další rodáci a jejich potomci – letos například Peter Göttlicher (*1947), jehož svědectví v reportáži autenticky zazní (překlad do češtiny a dabing – Mgr. Jan Kubica, Ph.D.).

O realitě Pekařova v posledních dvaceti letech promluví Martin Černohous a Karla Černohousová ze spolku Obnova kulturního dědictví údolí Desné. Duchovní aspekt vnese P. Milan Palkovič, farář z Velkých Losin. O novém oltářním obrazu v pekařovské kapli promluví jeho autorka, malířka a restaurátorka Hana Němcová. A konečně o flašinetech v historii a nyní pohovoří Jan Bondra. Znít v pořadu budou ukázky hudby hrané na flašinety, které jsme natočili přímo při srpnové pekařovské pouti v roce 2019.

Další fotografie a krátké video zde:
https://www.facebook.com/studioradim/videos/2101511443476951/

Prosíme o modlitbu

Modlitba za pF 2-220

Regiony

Regiony

Darujte Proglas!

 

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.