Piaristé na Moravě a ve Slezsku

Piaristé na Moravě a ve Slezsku

Pořad v souvislostech


Piaristé na Moravě a ve Slezsku
Audioarchiv
10. července 2022 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

S historikem umění Miroslavem Myšákem se v pondělí 11. července od 20.15 projdeme aktuální výstavou Muzea umění Olomouc realizovanou v prostorách Arcibiskupského zámku Kroměříž.

Kroměříž, Mikulov, Strážnice, Lipník nad Bečvou, Stará Voda, Příbor, Hustopeče, Kyjov, Moravská Třebová, Bílá Voda a Bruntál – to jsou místa, v nichž působili řeholníci řádu Matky Boží zbožných škol, známí pod jednoslovným označením piaristé. Řád založil v letech 1621–1622 španělský kněz Josef Kalasánský, pozdější světec.

MUO – pozvánka Piaristé na Moravě a ve SlezskuPiaristé poskytovali bezplatné základní a gymnaziální vzdělání, vysoké školy neprovozovali – na rozdíl od jezuitů. "O tehdejším vzdělávání máme různé doklady – zachovaly se katalogy tříd, vysvědčení, různá hodnocení a kroniky. Víme, jak ty třídy vypadaly. Každý učitel měl na starosti jednu nebo více tříd, které byly poměrně početné, mohlo v nich být i padesát dětí. Učilo se ve dvou blocích, dopoledním a odpoledním," přibližuje Miroslav Myšák.

Aktuální kroměřížská výstava se věnuje jednotlivým lokalitám na území Moravy a Slezska, v nichž měli piaristé své kláštery a školy. Ty dokumentuje prostřednictvím fotografií a dobových plánů. Expozice představuje i předměty spjaté s tehdejším školstvím, jako jsou knihy nebo přístroje pro výuku přírodních věd. 

Rozhovor připravila a moderuje Radka Rozkovcová.

Doplní jej skladba Salve Regina Pavla Josefa Vejvanovského z roku 1666 v podání souboru Musica Florea se sólistou Michaelem Pospíšilem.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!