Po stopách předků...

Po stopách předků...

Pořad v souvislostech


Po stopách předků...
Budeme vysílat

Na dřeň!
Zlatokorunská Madona se vrátila
Nová šance v Ostravě
Vysílali jsme


Zlatokorunská Madona se vrátila

Návštěva Muzea břidlice v Budišově nad Budišovkou

Pouť do kláštera v Hájku
Audioarchiv
4. února 2019 Studio Radim Autor: Radka Rozkovcová

Co lze všechno vyčíst ze starých matrik? Jak daleko do minulosti se lze prostřednictvím záznamů v archivech dostat? Jaké příběhy vypátral host hluboko v historii své rodiny a proč má příjmení Kašpar?

Martin Kašpar, profesí fotograf, se tvorbě rodokmenů začal věnovat před lety, když se snažil vypátrat podrobnosti rodinné historky o tom, že jeden z dávných předků rodiny – jinak sedlácké – vlastnil přímo v Olomouci vilu. Tato motivace jej přivedla ke starým matrikám a do archivů. "

Nejstaršího předka – a u mé mužské linie je to komplikované, protože v Náměšti chybí matriky – mám doloženého 1720, pak je ještě jeden okolo 1690 a úplně nejstaršího mám 1608 nebo 1611, ovšem ten není doložitelný matrikou, tam je to odpočítáno od data jeho úmrtí. Nejstaršího předka, doloženého matrikou, mám z roku 1654. Ode mě je to dvanáct nebo třináct generací," říká Martin Kašpar v rozhovoru s Radkou Rozkovcovou, a dodává jednu ze zajímavostí rodinné historie: "Překvapila mě svatba mého prapradědy, který si vzal maminku mojí prababičky v roce 1909 v Těšeticích. (...) Manželka umřela v roce 1919 a on se pouhý měsíc po pohřbu oženil s její sestřenicí. Druhá manželka měla stejné jméno i příjmení a když bych jel po linii této druhé manželky, došel bych po otcovské linii zase k té mé linii."

Tvorbou rodokmenů na zakázku se Martin Kašpar nyní zčásti zabývá i profesně – www.rodokmenykaspar.cz.