Příběhy šumavských křížků

Příběhy šumavských křížků
21. září 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

Tak nazval svou knižní prvotinu Stanislav Schneedorf (*1936), který svépomocí opravuje křížky v krajině česko-bavorského pomezí.

Zaniklá osada Polka u Horní Vltavice"Vítám vás na Polce, to je zaniklá osada. Křížek, u kterého právě stojíme, je na rozcestí nad jezírkem, které je na Teplé Vltavě... tady seshora přitéká polecký potok. Kousek nad námi jsou další Boží muka a kdybychom jeli asi kilometr a půl výš, tam je po levé ruce další křížek... a ještě o něco výš je křížek, který jsem objevil letos. Byl zarostlý v mlází, takže jsem musel vyřezat sedm stromků, abych se k němu dostal – ten stával vedle hájovny... a už je taky opravený," přivítal nás fotograf Stanislav Schneedorf v opuštěné krajině nedaleko Horní Vltavice na Šumavě.

Stanislav Schneedorf a redaktorka Radka RozkovcováKdysi tady všude tepal život, ale vinou událostí po 2. světové válce po vyhnání německých obyvatel zdejší vesnice a osady zanikly. Co zůstalo, jsou drobné sakrální památky, často pobořené, rozbité. Stanislav Schneedorf se jako důchodce rozhodl trávit volný čas tím, že bude tyto svědky dávného života na česko-bavorském pomezí na vlastní náklady opravovat. Letos mu bylo pětaosmdesát a křížků už renovoval více než šedesát. Jejich příběhy sepsal do knihy, kterou opatřil bohatou fotodokumentací. Ve své dobrovolnické činnosti chce pokračovat, dokud mu to zdraví dovolí – a protože opravených křížků mu v regionu přibývá, má rozepsanou další knihu. Rád chodí mimo značené stezky, kam se lidé běžně nedostanou, a fotí. Ostatně fotí od roku 1945. Vydává kalendáře s fotografiemi tajemné, divoké (a často opuštěné) šumavské krajiny, výtěžek z jejich prodeje mu slouží ke koupi materiálu na další opravy Božích muk a křížků u cest. 

Za zásluhy a mimořádné přispění k rozvoji života diecéze udělil Stanislavu Schneedorfovi v srpnu 2020 českobudějovický biskup Mons. Vlastimil Kročil medaili sv. Auraciána.

Ukázka z rozhovoru:

Celý pořad si po premiéře můžete poslechnout v našem audioarchivu