Prvotisky
Jedním z důvodů, proč jsem šla studovat historii, byla možnost sáhnout si na opravdu staré knihy. Tuto možnost máte teď, i když jen virtuálně, i vy. A to nejenom skrze poslech tohoto pořadu, ale hlavně díky projektu prvotisky.cz.
Hlavní koordinátorkou pojektu je Markéta Poskočilová, doktorandka na katedře historie FF UPOL. Kromě vlastního výzkumu se věnuje i problematice knihtisku a raných tisků. Setkaly jsme se spolu v olomouckém archivu, kde už byly připraveny všechny zhruba pět set let staré skvosty, do kterých jsme se měly za pár okamžiků ponořit.
Nejdřv jsme se ale bavily o samotném projektu. Prvotisky.cz je první internetová výstava v České republice a je věnována knihtisku a prvním tištěným knihám, tzv. prvotiskům. Ty byly a dodnes jsou ve vlastnictví olomoucké kapituly. "Jsou to knihy vytištěné do roku 1500, tedy první tištěné knihy. Ty mají specifickou podobu, je to něco mezi psanou a tištěnou knihou," vysvětluje Poskočilová ne úplně známý termín.
"První impuls přišel ze zahraničí, kde byla vytvořena online výstava knih univerzity v Cambridge. Tam ta výstava ale stojí na popisu unikátních knih. A protože knihovna uložená v olomouckém archivu není tak vzácná jako třeba naše Národní knihovna, tak jsem zvolila trochu jinou strategii. Použila jsem tyto knihy, ale popsala jsem na nich raný knihtisk. Takže lidé se mohou dozvědět něco o Gutenbergovi, o technice knihtisku, papíru, o tom, co všechno lze v knihách najít a všechno to vidí na konkrétních příkladech spojených s Olomoucí," odpovídá na dotaz, jak projekt vznikl a co vše obsahuje.
Stránky ale nezapomínají ani na děti. Součástí výstavy jsou pracovní listy pro školy a omalovánky se souhvězdími na obloze, jak je zobrazuje tisk z roku 1488. Ten je jen dalším vydáním díla vzniklého už v pátém století před naším letopočtem. U každého obrázku je i převyprávěná legenda, která dala tomu kterému souhvězdí jméno. Zatímco pracovní listy pro I. i II. stupeň ZŠ je možné stáhnout zdarma, omalovánky byly vytvořeny na podporu projektu a je možné si je zakoupit jak online, tak ve vybraných kamenných obchodech v Olomouci.
Pak přišel čas na samotné prvotisky. Věděli jste například, že psát do knih je dobrý nápad, za který bude jednou nějaký historik či historička určitě vděčný? Takové poznámky totiž prozrazují mnoho jak o majiteli knihy, tak o mentalitě doby a tehdy převažujících názorech. Nebo že iniciála (ozdobné první písmeno textu) může souviset s autorem knihy? Například na první stránce knihy Liber Sextus Decretalium je totiž v iniciále B vyveden papež. A protože autorem tohoto díla je papež Bonifác VIII., bude pravděpodobně i papežem v iniciále.
Co všechno se dá z takové pět set let staré knihy vyčíst? Jak vypadá a jaké jsou její části? Jak se hledá souvislost mezi olomouckou kapitulou a Švédskem za pomoci konkrétního prvotisku? Proč byly knihy opatřovány řetězem? A jak důležitý byl vlastně vynález knihtisku?
Poslouchejte ve 20.15.