Radimova mozaika

Radimova mozaika

Pořad v souvislostech


Radimova mozaika
Budeme vysílat

Centrum pro kulturu Olomouc
Sakrální památky Klášterec nad Ohří
Literární procházka starým Hradcem Králové
Vysílali jsme


Sakrální památky Klášterec nad Ohří

Olomoucké barokní slavnosti 2020

Nemocnice pod Petřínem upravuje unikátní zahradu
Audioarchiv
28. května 2020 Studio Radim Autor: Radka Rozkovcová

Kbelík vody do přírody, Valdštejnské epidemium a Klášterní hudební slavnosti – to jsou témata magazínu olomouckého studia. Připravily jej Radka Rozkovcová a Alžběta Vašků.

Kbelík vody do přírody (foto z webu Jany Girgašové)"Člověk nemusí být zrovna ekologický aktivista, aby si všiml, že nám poslední roky příroda chřadne před očima. Vláhy a deště ubývá, příroda a vodní zdroje vysychají. Projděte se kolem svého domu a důkladně pozorujte... rostliny rostou i kvetou, ale z posledních sil. (...) Jak se vám líbí představa, že nebude žádný stín stromů, protože uschnou? Že si naše děti budou hrát v prachu a špíně, protože vyschla tráva. Že nebude med, protože ve vyschlé přírodě včely a další hmyz nenajdou potravu. Budou mizet ptáci, protože nebudou mít potravu... Už vám dochází, že my tzv. na vrcholu řetězce to slízneme taky a bude nám bez přírody opravdu zle? Zkuste žít v poušti a v horkém betonové džungli města... Žádná sranda to opravdu není," zamýšlí se na webu iniciátorka projektu Kbelík vody do přírody, Jana Girgašová. Rozhovor s praktickými tipy na to, jak jednoduše šetřit v domácnosti vodou a hlavně jak ušetřenou vodu využít, s ní natáčela Radka Rozkovcová.

Adam Hošek a Valdštejnské epidemiumDoba koronavirová zmařila začátek turistické sezóny na českých hradech, zámcích a dalších památkách včetně Valdštejnské lodžie u Jičína. Nikdy nedokončená rezidence Albrechta z Valdštejna ožívá za normálních podmínek během koncertů, festivalů a dalších kulturních akcí. Když teď osiřela, mohl se konečně naplno projevit její genius loci, a z temných zákoutí tak vyšla na světlo různá bizarní stvoření, mezi kterými provádí neviditelné návštěvníky morový doktor v typické masce s ptačím zobákem. Ne, nejde o žádné fantasy nebo sci-fi, ale o sérii videí s názvem Valdštejnské epidemium. V netradičně pojaté virtuální prohlídce představuje Adam Hošek, průvodce ve Valdštejnské lodžii, toto místo tak trochu netradičním způsobem. O původu tohoto nápadu, lidech, kteří na něm pracovali, historkách z natáčení a Valdštejnské lodžii obecně mluvil s Alžbětou Vašků.

jana_bouskova_na_khs_2019Klášterní hudební slavnosti jsou červencovou festivalovou stálicí regionu Šumperska a Jesenicka. Zdálo by se, že jsou zaměřeny výhradně na uvádění duchovní hudby, ale není tomu tak – svůj název odvozují od šumperského bývalého klášterního kostela, který v současnosti slouží jako koncertní síň. Ročník 2020 přinese koncerty v Šumperku, Loučné nad Desnou, Račím údolí u Javorníku, v Maršíkově a na dalších místech. V červenci vystoupí trio Bardolino, Doležalovo kvarteto s hobojistkou Michaelou Hrabánkovou, Epoque Quartet a kytarové duo Siempre Nuevo, kytarista Štěpán Rak a harfistka Jana Boušková, v srpnu a v podzimních měsících pak další umělci. Jaké výzvy stály před letošním ročníkem vzhledem k jarní pandemii koronaviru a mimořádným preventivním opatřením? Jakých změn doznala dlouho dopředu plánovaná dramaturgie? V jaké podobě se letos festival uskuteční a vydá se rovněž do vln online prostoru? O tom všem s organizátorem Klášterních hudebních slavností Romanem Janků hovořila Radka Rozkovcová.