Stojanova kolej

Stojanova kolej

Pořad v souvislostech


Stojanova kolej
Audioarchiv
18. února 2020 Studio Olomouc Autor: Alžběta Vašků

"Je to kolej, která člověku změní život."  Tak o Stojanově koleji v Olomouci mluví jedna z jejích obyvatelek. Čím je toto ubytování v centru Olomouce pro studenty jedinečné?

"Krátce po sametové revoluci přišli za otcem arcibiskupem mladí věřící studenti, že by chtěli svoje koleje. Tak se ten dům (pozn. bývalý klášter Milosrdných sester III. řádu sv. Františka) opravil a deset let tam se studenty žil otec Jiří Kopřiva, který to dílo začal," vysvětluje sestra Dagmar Trojanová, která má na starosti ubytování nejen na Stojanově koleji. 

stojanky4Od té doby se mnohé změnilo. Ke Stojanově koleji samotné ještě přibyl vedlejší dům, tzv. Stojanova kolej – klášter a své prostory propůjčil i seminář, takže věřící studenti mohou v Olomouci bydlet ještě na Domečku, Leopoldinu a Marianu a od září přibyde Salesianum. Ubytování tak může najít zhruba dvě stě osmdesát lidí. 

stojanky2Katolické koleje ale nejsou jen pohodlným bydlením v centru Olomouce za rozumnou cenu. Většina objektů disponuje kaplí a součástí života je i společný program, jako je například slavení mše svaté, Mikulášská besídka, ples, poutě, ale také třeba tzv. LSD chvály (je důležité neplést si zkratku Leopoldinum – Stojanky – Domeček s jistou návykovou látkou), které si organizují sami studenti.

Duchovně studenty doprovází nejenom sestra Dagmar, ale také otec Radek Sedlák.

stojanky3Co je ale tím, čeho si studenti bydlící na Stojankách nejvíc váží? Většina z nich se shodla na tom, že je to jak blízkost kaple a možnosti s ní spojené, tak vztahy, které z koleje dělají druhý domov a vytváří atmosféru důvěry, ve které mohou vznikat jak (snad) celoživotní přátelství, tak i manželství. 

A protože jsem na této koleji sama strávila pět let, rozhodla jsem se, že se na chvíli vrátím zpět a pokusím se tuto atmosféru zprostředkovat. Na místo, kde není potřeba zamykat dveře, ale zároveň počítat s tím, že nikdy nevíte, kde skončí například vaše peřiny, se můžete podívat dnes ve 20.15.

Více informací o ubytování pro studenty poskytovaném Arbibiskupským kněžským seminářem najdete zde.