UP aktuálně – výběr novinek z Univerzity Palackého

UP aktuálně – výběr novinek z Univerzity Palackého
13. února 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

Výzva Daruj krev s rektorem – nová vzdělávací online hra pro žáky základních škol Internet Highway – výzkum, jak nošení roušek ovlivňuje vnímání řeči – unikátní mapy výskytu rizika klíšťaty přenášených patogenůMotivační dvacatero pro letní semestr.

Akademický týden, v němž si Univerzita Palackého připomíná 75. výročí svého poválečného znovuobnovení, probíhá od 15. do 19. února 2021. V rámci něj se studenti a zaměstnanci školy mohou zúčastnit výzvy Daruj krev s rektorem aneb Modrá je dobrá, a to už po desáté. Cílem výzvy je propagovat bezplatné dárcovství krve. Otázky redaktorky Radky Rozkovcové zodpoví Ondřej Martínek z oddělení komunikace, který stál před lety u zrodu iniciativy. 

zdroj: Žurnál UPAkční souboje i řešení hlavolamů – to je nová online vzdělávací hra, kterou pro děti vytvořilo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Hra se jmenuje Internet Highway – proč využívá právě motiv dálnice? Co z hlediska bezpečnosti na internetu je u školních dětí největší problém? Hostem tématu bude autor hry Kamil Kopecký.

Výzkumem vnímání řeči mluvčích s rouškami se zabýval tým Kateřiny Chládkové z laboratoře SPEAKIN Lab. Odezírají více ze rtů starší nebo mladší posluchači? Ženy nebo muži? Jak rychle se lidský mozek přizpůsobí změnám prostředí? Nakolik je řeč mluvčího s rouškou pro recipienta srozumitelná?

zdroj: pixabay.comPřehled o riziku přítomnosti čtyř dosud opomíjených infekcí přenášených klíšťaty si můžete udělat na základě unikátních map, které jsou výsledkem několikaletého výzkumu uskutečněného týmem odborníků z Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a jejich kolegů z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Jaké podmínky prostředí ovlivňují množství výskytu klíšťat? Kde jsou lokální ohniska infikovaných klíšťat? – otázky pro krajinného ekologa doc. Tomáše Václavíka.

Nestyď se, když máš "depku". Udržuj kontakty. Naslouchej svým blízkým. Žij kulturou. Cvič a sportuj. – to je jen prvních pět bodů z tzv. Motivačního dvacatera, které pro své studenty (ale jistě nejen pro studenty) připravila Univerzita Palackého Olomouc. Škola oslovila "motivátory" – významné osobnosti, které budou prostřednictvím krátkých videí komentovat jednotlivé body dvacatera. Posledním hostem pořadu bude iniciátor projektu, prorektor univerzity Petr Bilík.