Vánoce pro všechny

Vánoce pro všechny

Pořad v souvislostech


Vánoce pro všechny
Budeme vysílat

Návštěva Muzea břidlice v Budišově nad Budišovkou
Svaté obrázky
Návštěva Muzea břidlice v Budišově nad Budišovkou
Vysílali jsme


Virtuální setkávání křesťanů

Svaté obrázky

Husovská dilemata
Audioarchiv
17. prosince 2019 Studio Radim, Vánoce Autor: Alžběta Vašků

Na začátku bylo posezení u vína, pak tři dobrovolníci a 15 pacientů oddělení LDN Vojenské nemocnice Olomouc, kteří si mohli rozbalit vánoční dárek i navzdory tomu, že svátky nemohou trávit doma. Dnes, o čtyři roky později, je dobrovolníků více než šedesát a dárky dostalo skoro tři sta seniorů a dětí z centra JAN. Řeč je o projektu Vánoce pro všechny.

Jak zdůrazňují i na svých stránkách, jde dobrovolníkům hlavně o Vánoce pro lidi, na které se často zapomíná. Konkrétně jde o pacienty různých oddělení LDN na Olomoucku a děti s poruchou autistického spektra z Centra JAN – jdeme autistům naproti.

vanoce_pro_vsechny_1Před čtyřmi lety, kdy projekt vznikl, ještě žádná podobná aktivita, která by byla zaměřená na seniory, neexistovala. Nebo o ní aspoň koordinátorky projektu Veronika Špalková a Nela Chudová nevěděly. Rozhodly se proto samy navštvívit seniory na oddělení LDN Vojenské nemocnice Olomouc, strávit s nimi nějaký čas a zjistit, co by si přáli k Vánocům. Prvních 15 přání pak zveřejnily ve facebookové skupině Univerzity Palackého... a první ročník projektu Vánoce pro všechny byl na světě.

vanoce_pro_vsechny_4Jeho hlavním záměrem není jen odbarovat lidi, kteří nemohou strávit Vánoce doma, ale hlavně s nimi strávit čas. Proto dobrovolníci vyjíždějí začátkem prosince zjišťovat přání seniorů a před Štědrým dnem i osobně předávají všechny dárky.

 

vanoce_pro_vsechny_3Dnes už má projekt vlastní webové stránky i stránky na Facebooku a kromě Vojenské nemocnice funguje i v LDN Moravský Beroun, Domově pokojného stáří Bohuslavice a letos nově i LDN Šternberk.

Projekt se ale nejmenuje Vánoce pro pacienty LDN, ale Vánoce pro všechny. Proto začaly organizátorky minulý rok spolupracovat i s Centrem JAN, které poskytuje péči dětem s poruchou autistického spektra. I těmto dětem plní jejich vánoční přání a pár dní před Štědrým dnem pořádají pro ně, jejich rodiče i zaměstnance centra vánoční večírek. Ten se letos uskuteční v pátek 20. prosince.

vanoce_pro_vsechny_dobrovolniciJaké jsou novinky letošního ročníku Vánoc pro všechny? Jak vypadalo vyptávání vánočních přání seniorů? Co dobrovolníky, kteří se jej účastnili, nejvíc potěšilo nebo překvapilo? 

Poslouchejte ve 20.15.

http://vanocevsem.cz/

NyníVonička pro milovníky...
Písnička: Co mám, to dám; Sóla: Černohouz Milan, Chabičovský Jiří, Lišková Barbora, Tůmová Blanka, Zbořilová Ivana; Soubor: Veselka Ladislava Kubeše; CD: Ten římovský malý můstek
11:00Zprávy Proglasu, počasí
11:05Čtení na pokračování
11:33Písničky před polednem
11:57Myšlenka na den
12:00Polední modlitba
12:05Hudební siesta

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony