Vendula Hegerová – ilustrátorka (nejen) knih pro děti

Vendula Hegerová – ilustrátorka (nejen) knih pro děti
2. března 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

Někdo si před spaním čte, někdo kreslí. Někdo si čte knížky, do kterých kreslila Vendula Hegerová.

z archivu Venduly HegerovéDívat se na svět hravýma a tvořivýma očima dítěte. Nakreslit veselou mšici, hroší kůži nebo hladomornu na formát dva krát jeden centimetr. :-) To jsou výzvy pro ilustrátorku Vendulu Hegerovou, jejíž práce zdobí především knihy pro děti, ale také grafomotorické pracovní listy pro předškolní výchovu, karetní a deskové hry, vzdělávací materiály a učebnice.

z archivu Venduly Hegerové"Bavila jsem se s dětmi i s učiteli a zjistila jsem, že děti potřebují mít jasně danou konturu, že mají rády, když na první pohled poznají, o co jde. Kreslila jsem i pro zrakově postižené děti, tam jsou obrysy důležité, protože ony to pak lépe rozeznají. I ty nejmenší děti potřebují vědět, kde obrázek začíná a končí," říká o svém stylu výtvarnice. "V dnešním světě děti i rodiče potřebují něco pozitivního, veselého, něco, u čeho se zasmějí."

časopis Puntík – březen 2021 – ilustrace Venduly HegerovéKnížky Vendulu Hegerovou přitahovaly odmalička. Být ilustrátorkou je pro ni splněný sen."Večer před spaním jsme si odmalička s dcerkou prohlížely knížky. A pokud ji nezaujaly obrázky, knížka mohla být sebelépe napsaná, ale prostě ji nechtěla číst. Snažím se udělat obrázek tak, aby děti zaujal, aby měly chuť si knížku vzít do ruky, prohlížet si ji, třeba i bez rodičů. A aby to bavilo i ty rodiče." 

Dlouhodobě výtvarně spolupracuje s dětským časopisem Puntík. Její ilustrace můžete znát z knih Hanky Jelínkové, Romany Suché nebo Evy Horákové. Kdyby se více než sto knih, na nichž se výtvarně podílela, poskládalo vedle sebe do knihovny, dvoumetrová police už by nestačila.

Setkání s Vendulou Hegerovou v úterý 2. března 2021 ve 22 hodin moderuje Radka Rozkovcová.