Zemřít doma. Hospic Antonínek a domácí hospicová péče

Zemřít doma. Hospic Antonínek a domácí hospicová péče
19. března 2020 Studio Olomouc Autor: Alžběta Vašků

"Vracíme rodinám možnost se o svého blízkého mohli postarat doma," tak popisuje domácí hospicovou péči jeden z dnešních hostů Alžběty Vašků Radek Nohál, vedoucí domácího hospice Antonínek při Charitě Uherské Hradiště. 

Druhým je tamní vrchní sestra Zdeňka Mrázková. Takto popisuje, co pro ni práce v hospici znamená: "Je to určitá výsada, doprovázet umírající, být jim na blízku a doprovázet je domů." 

Domácí hospic Antonínek, který vznikl spoluprací Charity v Uherském Hradišti a Uherském Brodě, funguje zatím necelý rok. Do jeho týmu patří lékaři, zdravotní sestry, sociální pracovníci, duchovní, psychologové i pastorační asistentka. 

hospic2Jakou péči konkrétně poskytuje domácí hospic? Jak o ni mohou lidé požádat? Čím je pro Radka Nohála a Zdeňku Mrázkovou práce s umírajícími? Proč je důležité připustit si příběhy pacientů a jejich rodin tak říkajíc k tělu? Je dobrý nápad povolit pacientovi třeba malé pivo nebo chleba se sádlem i navzdory doporučení lékařů? A protože dnes slavíme slavnost sv. Josefa, patrona dobré smrti, nabízí se i otázka – co je to dobrá smrt? 

Pořad nejen o hospicové péči poslouchejte dnes od 19.30.

Další informace o hospici Antonínek a kontakty najdete zde.