Zeptej.Se – bezpečný online prostor pro děti a mládež

Zeptej.Se – bezpečný online prostor pro děti a mládež
4. května 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

Mobilní aplikace Zeptej.se křesťanské organizace Hope4kids je navázaná na projekt Etické dílny a bude pomáhat dětem, které nevědí, kam se se svými starostmi obrátit, nebo se bojí či stydí zeptat se rodičů či jiné blízké osoby.

Ida Pencová je lektorkou projektu Etické dílny. Jedná se o certifikované preventivní programy nabízené základním školám a nižším ročníkům gymnázií. Z 26 témat si školy mohou vybrat programy na míru. Lektoři pomáhají dětem se vzájemnou komunikací v kolektivu, s řešením modelových problémových situací, zorientovat se v sobě i ve světě kolem. To vše prostřednictvím interaktivních metod, hraní rolí, velký prostor dostávají diskuse nebo skupinové hry. Od dětí se očekává aktivita a mohou si na téma vytvořit vlastní názor. Cílem Etických dílen je, aby všichni účastníci rozvíjeli svoji osobnost a charakter.

Hope4kids"V poslední době začal stoupat počet dotazů dětí, které velmi špatně snášejí dlouhodobou sociální izolaci. Potíže s online výukou, osamělost... doma se řeší konflikty, děti nevědí, co dělat, když se třeba rodiče mnohem více hádají," říká Ida Pencová a doplňuje: "Člověk se dostává do příběhů, které jsou ve společnosti jakoby neviditelné. Děti nemají v současném stavu možnost zajít si za školní psycholožkou, nebo si třeba jen tak povyprávět s kamarádkou, jít si zaběhat ven a přijít na jiné myšlenky. Některé děti nám psaly o svých úzkostech, mnohé jsme přesměrovali na odbornou pomoc, která není v našich kapacitách dlouhodobě možná."

Tým webových poraden Hope4kidsZeptej.se bude online aplikace navázaná právě na preventivní programy křesťanské organizace Hope4kids. "Zjistili jsme, že v mnoha ohledech se nám otázky opakují. Proto jsme se rozhodli v aplikaci vytvořit i určitý stálý obsah – kategorii rodina, kamarádi, vztahy, lásky, život a smrt a podobně," říká Ida Pencová. Novým typem otázek jsou podle ní dotazy z okruhu duchovních témat. Některé děti se třeba i vinou pandemie v posledním roce musely vyrovnávat se smrtí blízké osoby.

Hope4kids – celý lektorský týmAplikace Zeptej.se bude plně v provozu odhadem v září 2021. "Snažili jsme se udělat takový krok, který nás přiblíží dětem. Online aplikaci si děti mohou stáhnout do mobilu, a tak mít naši pomoc lépe po ruce," vysvětluje Ida Pencová.

Rozhovor připravila Radka Rozkovcová.