Zubní víla a pes v dětské ordinaci

Pořad v souvislostech
Zubní víla a pes v dětské ordinaci
Budeme vysílat
Pouť jsme dokončili za něj
Ochrana přírody ve městě
Pozvání do Dolních Kounic
Vysílali jsme
Kristus vstal a my (všichni) jsme toho svědky
Jak žijí senioři v Hradci Králové
Muzeum zdravotnictví v Luži a 120 let Hamzovy odborné léčebny
Audioarchiv
"Zubař se nesmí nechat zviklat," říká stomatoložka MUDr. Eva Míšová, autorka projektu Zubní víla. Ve své ordinaci na dětském oddělení Kliniky zubního lékařství Univerzity Palackého v Olomouci využívá i služeb canisterapeutického retrívra Kimiho.
"Myslím si, že nejdůležitější je přátelský přístup," přemýšlí Eva Míšová. "Děti poznají, když to s nimi myslíte dobře. Na druhou stranu ale také poznají, když je stomatolog nejistý. Jakmile děti ucítí strach ošetřujícího lékaře, tak je s takovým lékařem ámen," směje se a dodává: "Děti často zkouší s vámi vyjednávat, že bychom mohli jeden zoubek nespravit a udělat to až příště – ale když se nám náš plán podaří splnit, děti jsou potom na sebe ohromně pyšné. Důležitá je spolupráce a důvěra."
MUDr. Eva Míšová od roku 2019 realizuje projekt Zubní víla – nikdo ji zatím neviděl, ale i tak má na klinice dvoje malinká dvířka, jedna v čekárně a druhá přímo v ordinaci u zubařského křesla. Když dítě spolupracuje, zubní víla mu u dvířek v čekárně nechá maličký dáreček.
Do její ordinace chodí na exkurze děti z mateřských škol. Mohou si zde všechno prohlédnout a spoustu věcí samy vyzkoušet, povozí se na křesle, s lékařkou spolupracuje obří kostýmovaná myška, která dětem vysvětluje, jak si správně čistit zoubky. V rámci exkurze dětem stomatoložka také prohlédne zoubky: "Vychází nám, že každé čtvrté školkové dítě ve věku 3 až 4 roky nebylo nikdy u zubaře. Na exkurzi je to pro ně první zkušenost. A je příjemná, což je bezva. Nejhorší je mít první zkušenost z pohotovosti – když vidím poprvé zubaře, aby mi hned trhal zub. To se ta důvěra pak získává zpět mnohem hůř."
MUDr. Eva Míšová se spolu s MUDr. Martinou Koutnou věnují také provádění canisterapie v zubní ordinaci. Pracují totiž také s dětmi se specifickými potřebami a vysledovaly, že pomazlení a povídání s pejskem může psychice dítěte výrazně pomoci. Pejsek Kimi také doprovází děti ke křeslu a nechá se od dětí hladit i během jejich ošetření.
O tom, s jakými jevy se zubaři v dětských ústech nejčastěji setkávají, o výměně prvních zubů na stálé, o prevenci zubního kazu a zejména o tom, jak to nastavit, aby návštěva u zubaře nebyla pro dítě traumatizujícím zážitkem, vedla rozhovor s MUDr. Evou Míšovou redaktorka Radka Rozkovcová.
Foto: Eva Míšová, FN Olomouc