Zubní víla a pes v dětské ordinaci

Zubní víla a pes v dětské ordinaci

Pořad v souvislostech


Zubní víla a pes v dětské ordinaci
Budeme vysílat

Pouť jsme dokončili za něj
Ochrana přírody ve městě
Pozvání do Dolních Kounic
Vysílali jsme


Kristus vstal a my (všichni) jsme toho svědky

Jak žijí senioři v Hradci Králové

Muzeum zdravotnictví v Luži a 120 let Hamzovy odborné léčebny
Audioarchiv
10. března 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

"Zubař se nesmí nechat zviklat," říká stomatoložka MUDr. Eva Míšová, autorka projektu Zubní víla. Ve své ordinaci na dětském oddělení Kliniky zubního lékařství Univerzity Palackého v Olomouci využívá i služeb canisterapeutického retrívra Kimiho.

"Myslím si, že nejdůležitější je přátelský přístup," přemýšlí Eva Míšová. "Děti poznají, když to s nimi myslíte dobře. Na druhou stranu ale také poznají, když je stomatolog nejistý. Jakmile děti ucítí strach ošetřujícího lékaře, tak je s takovým lékařem ámen," směje se a dodává: "Děti často zkouší s vámi vyjednávat, že bychom mohli jeden zoubek nespravit a udělat to až příště – ale když se nám náš plán podaří splnit, děti jsou potom na sebe ohromně pyšné. Důležitá je spolupráce a důvěra."

Eva Míšová (foto z jejího archivu)MUDr. Eva Míšová od roku 2019 realizuje projekt Zubní víla – nikdo ji zatím neviděl, ale i tak má na klinice dvoje malinká dvířka, jedna v čekárně a druhá přímo v ordinaci u zubařského křesla. Když dítě spolupracuje, zubní víla mu u dvířek v čekárně nechá maličký dáreček. 

Do její ordinace chodí na exkurze děti z mateřských škol. Mohou si zde všechno prohlédnout a spoustu věcí samy vyzkoušet, povozí se na křesle, s lékařkou spolupracuje obří kostýmovaná myška, která dětem vysvětluje, jak si správně čistit zoubky. V rámci exkurze dětem stomatoložka také prohlédne zoubky: "Vychází nám, že každé čtvrté školkové dítě ve věku 3 až 4 roky nebylo nikdy u zubaře. Na exkurzi je to pro ně první zkušenost. A je příjemná, což je bezva. Nejhorší je mít první zkušenost z pohotovosti – když vidím poprvé zubaře, aby mi hned trhal zub. To se ta důvěra pak získává zpět mnohem hůř." 

Eva Míšová v ordinaci (foto z jejího archivu)MUDr. Eva Míšová se spolu s MUDr. Martinou Koutnou věnují také provádění canisterapie v zubní ordinaci. Pracují totiž také s dětmi se specifickými potřebami a vysledovaly, že pomazlení a povídání s pejskem může psychice dítěte výrazně pomoci. Pejsek Kimi také doprovází děti ke křeslu a nechá se od dětí hladit i během jejich ošetření.

O tom, s jakými jevy se zubaři v dětských ústech nejčastěji setkávají, o výměně prvních zubů na stálé, o prevenci zubního kazu a zejména o tom, jak to nastavit, aby návštěva u zubaře nebyla pro dítě traumatizujícím zážitkem, vedla rozhovor s MUDr. Evou Míšovou redaktorka Radka Rozkovcová.

Foto: Eva Míšová, FN Olomouc

NyníPísně
Píseň: Pozemšťan (2019); Interpret: Hudák Nany, Jakubisová Nela; Album: Hudák Nany & SHZ: Sen Fiction
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony