Brněnské BiGy slaví třicetiny

Brněnské BiGy slaví třicetiny

Pořad v souvislostech


Gaudeamus igitur brněnského BiGy
Budeme vysílat

České nebe – Svatý Václav
U: Sazovice
Kampaň DOMA 2021
Vysílali jsme


Počátky divadelnictví v Hradci Králové

Nabrat druhý dech v Přestupní stanici

Tramping a jeho muzeum
Audioarchiv
1. září 2020 Studio Brno Autor: Jaroslava Otradovcová

Přátelská atmosféra, Akademické triduum, zahraniční stáže i výměnné pobyty, duchovní péče a dny strávené na faře v Opatově – to se nejčastěji vybaví současným i dřívějším studentům a jejich rodičům, když se řekne Biskupské gymnázium v Brně.

Čím dalším je tato instituce výjimečná? Pořad studia Brno dnes od 20.15 hodin nabídne pohled ředitele Karla Mikuly, člena zakládajícího týmu Petra Krátkého i brněnského pomocného biskupa Pavla Konzbula. 

Brněnské biskupské gymnázium, kde více než 80 pedagogů vzdělává na 800 studentů, podle současného ředitele Karla Mikuly, který stojí v čele školy více než polovinu její existence a za své působení loni získal bronzovou medaili Masarykovy univerzity, klade důraz nejen na vzdělání ale i na vztahy. To v anketě potvrdili současní i dřívější studenti. Dlouholetý pedagog, jenž stál u opětovného vzniku školy, Petr Krátký zmínil, že snaha o přátelskou atmosféru patřila k prioritám od začátku.

"Když si uvědomím, že veškeré přípravné práce netrvaly roky ale jen prof_petr_kratkyněkolik měsíců, byť naplněných náročnou a intenzivní prací, považuji to za zázrak," dodal a poukázal na vedoucí roli ředitele Petra Hrušky, který se stal prvním ředitelem gymnázia. Na krátkou poválečnou historii, kterou zastavil komunistický režim, navázala škola, kde studenti ale i vyučující spontálně tíhnou k získávání zkušeností v zahraničí. "Musím ocenit snahu kolegů účastnit se mezinárodních projektů," zdůraznil ředitel Mikula s informací, že hlavní oslavy BiGy chystá na 3. října 2020. 

Biskup Pavel Konzbul zmínil, že studenti, kteří by si jej mohlo jako studentského kaplana pamatovat, právě ze školy odešli. Nyní coby pomocný biskup, který má v diecézi na starosti církevní školství, připomíná, že "Bůh stojí na straně obou, jak pedagogů, tak i studentů".

 

Foto: Petr Krátký ukazuje v novinách z 24. ledna 1990 první informaci o chystané instituci.  

lidova_demokracie_24_1_1990