Studio Brno

Návštěva na Kociánce: Den v aktivizačním centru

Návštěva na Kociánce: Den v aktivizačním centru

13. prosince 2021, 13:02

Centrum Kociánka nabízí v Brně a Březejci na Vysočině několik sociálních a zdravotních služeb pro lidi se zdravotním postižením. Do jedné ze služeb se zatoulal náš reportážní mikrofon. Dnem na Aktivizačním centru Kociánka Vás spolu s tamními uživateli provede redaktorka Anežka Hlávková.

Rozhlasový dokument: Ozvěny Čechů a Slováků v Bílých Karpatech

Rozhlasový dokument: Ozvěny Čechů a Slováků v Bílých Karpatech

17. listopadu 2021, 01:30

V pohraniční oblasti Bílé Karpaty žijí Češi a Slováci dodnes pospolu. Ve folklórně a duchovně živém regionu mluví jejich duše i srdce bez známek politického rozdělení, snad jen hraniční patníky dělí tyto dva státy a jejich obyvatele. Jak důležité je mít svoji národní identitu? A chceme se s ní vůbec vždy chlubit? Není to všechno o něčem jiném?

Můj koníčku ryzovraný

Můj koníčku ryzovraný

3. října 2021, 14:59

Svatý František z Assisi je ochráncem a patronem zvířat - na jeho památku, tedy na 4. říjnový den každoročně připadá Světový den zvířat. Samotným Dnem koní je potom poslední májová neděle v roce. Vysílání brněnského studia věnujeme starým koním a také jejich odcházení, a samozřejmě lidem, kteří je doprovázejí.

Studio Brno: 700. výročí úmrtí Danta Alighieriho

Studio Brno: 700. výročí úmrtí Danta Alighieriho

13. září 2021, 20:49

Právě sedm století nás dělí ode dne, kdy v italské Ravenně zemřel básník, jazykovědec a politický filosof Dante Alighieri (1265-1321). O významném florentském rodákovi si s jeho krajany povídal redaktor Dominik Číž.

Poezie Mileny Fucimanové

Poezie Mileny Fucimanové

25. května 2021, 17:25

K setkání s prozaičkou a básnířkou Milenou Fucimanovou, jejíž poezie je spjata s Brumovem na moravsko-slovenském pomezí, vás pozveme v rámci dvou na sebe navazujících pořadů, nadepsaných Na schůdkách barokní sochy svaté Trojice a Snímání v porubaném lese.

Snímání v porubaném lese – Poezie Mileny Fucimanové II.

Snímání v porubaném lese – Poezie Mileny Fucimanové II.

28. dubna 2021, 19:36

Pořad sestavený jako koláž z veršů Mileny Fucimanové, doplněný úvahami o potřebě poezie v našem životě, dostal nadpis “Snímání v porubaném lese”. K jeho poslechu vás pozveme dnes večer, ve středu 28. dubna 2021 ve 22 hodin.

Hospic sv. Alžběty v novém

Hospic sv. Alžběty v novém

30. března 2021, 19:39

O tom, co nového se chystá v brněnském Hospicu sv. Alžběty, hovoříme v pořadu brněnského studia Radia Proglas. Naladíte ve středu 31. března ve 22.00.

Pozvání do Dolních Kounic

Pozvání do Dolních Kounic

29. března 2021, 10:31

Pro posluchače z Brna a okolí dnes večer nabídneme tip na výlet "v rámci okresu" do Dolních Kounic, malého městečka na řece Jihlavě, s křesťanskými i židovskými památkami obklopenými vinohrady. S pracovnicemi místního Turistického a informačního centra Helenou Marií Richterovou, Hanou Kudláčkovou a Annou Chadtovou si povíme o městečku, zámku, pohlédneme ke kapli sv. Antonína, dotkneme se zdí bývalého kláštera Rosa Coeli, navštívíme synagogu a na závěr se můžeme těšit na informace o akcích, které se zde, pokud to epidemická situace dovolí, budou konat. Poslouchejte v premiéře od 22. hodiny. 

Umanutý holanokrat

Umanutý holanokrat

9. března 2021, 09:00

Rozhovor s jubilujícím básníkem Vítem Slívou přináší večerní pořad Studia Brno. Poslouchejte v úterý 9. března od 22.00.

Chystá se český překlad encykliky Fratelli tutti

16. prosince 2020, 16:46

V Karmelitánském nakladatelství se připravuje český překlad encykliky papeže Františka s titulem Fratelli tutti. Představení jejich témat a pozvání k jejímu nastudování přinesou Daniel Blažke a kněz Zdeněk Drštka. Poslechněte si pořad brněnského studia v sobotu 19. prosince v 10.00 na Proglasu.

P. Strouhal o Nesvačilce: Každá, i drobná, pomoc se počítá

P. Strouhal o Nesvačilce: Každá, i drobná, pomoc se počítá

15. září 2020, 08:00

Dnes si připomínáme svátek Panny Marie Bolestné, které je zasvěcena i vznikající kaple v obci Nesvačilka v Jihomoravském kraji, asi 30 km od Brna. Ačkoli její oválný tvar už přes rok dominuje okolí, teprve o uplynulém víkendu se lidé poprvé mohli podívat do jejího interiéru. S mikrofonem tam těsně před poutí zavítala i Jaroslava Otradovcová. Reportáž si můžete poslechnout dnes v 20.15 hodin. 

Brněnské BiGy slaví třicetiny

Brněnské BiGy slaví třicetiny

1. září 2020, 08:28

Přátelská atmosféra, Akademické triduum, zahraniční stáže i výměnné pobyty, duchovní péče a dny strávené na faře v Opatově – to se nejčastěji vybaví současným i dřívějším studentům a jejich rodičům, když se řekne Biskupské gymnázium v Brně.

Setkání s Martinem Kraflem

Setkání s Martinem Kraflem

26. srpna 2020, 11:47

Za mikrofon brněnského studia Proglasu si redaktorka Hana Svanovská pozvala Martina Krafla. Poslouchejte ve středu 26. srpna ve 20.15, opaakujeme ve čtvrtek 27. srpna v deset hodin večer.

Svatí a požehnání – návštěva v chráněné dílně

Svatí a požehnání – návštěva v chráněné dílně

27. července 2020, 10:00

Místo klidu, vstřícného režimu a soustředěné práce, při které vznikají předměty převážně s duchovní tématikou. To nabízí sociální družstvo Česvel v brněnské Jílkově ulici, kde našlo zaměstnání na dvě desítky lidí s různým zdravotním postižením. 

Studio Brno: Jak fungují knižní veletrhy?

Studio Brno: Jak fungují knižní veletrhy?

16. března 2020, 11:20

S ředitelem Moravské zemské knihovny v Brně Tomášem Kubíčkem a oceňovaným spisovatelem Janem Němcem hovoříme o fenoménu knižních veletrhů. Poslouchejte v pondělí 16. března 2020 výjimečně v 19.30.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.