Studio Brno
100 let od prvního orelského sletu v Brně
Křesťanská sportovní organizace Orel slaví letos sto let od prvního sletu v Brně. Od roku 1909 se snaží děti a mladé přivést k pohybu a dát sportu smysl. Opírá se přitom o křesťanské hodnoty a víru. O činnosti, skloubení víry a sportu a oslavách Orla promluví jeho starosta Stanislav Juránek spolu s generální sekretářkou Kristinou Horákovou. Moderuje Anna Janošková.
Život afrických dětí v sirotčinci v Loumbila
Loumbila v africké Burkině Faso je místem, kde se řeholnice z Kongregace sester misionářek starají o zhruba pět desítek dětí. Jejich zařízením už jich prošly stovky. K péči o ně je přimělo náhodné setkání s mladičkou dívkou, kterou rodina nutila ke sňatku, zatímco ona chtěla studovat. Jak tamní děti žijí a jsou jiné než ty české? Z čeho sestry centrum financují? A jaké mají plány do budoucna? A proč se život afrických sirotků týká i nás v České republice? O tom všem se dozvíte v pořadu, který připravila Eva Svobodová.
Tajemné jeskyně (nejen) Moravského krasu
V Moravském krasu se nachází zhruba tisíc jeskyní, z nichž většina není přístupná. Do některých se ale zájemci mohou dostat a obdivovat nejen krásy přírody, ale vrátit se o desítky let zpátky, kdy byly podzemní prostory využívané jako muniční sklady i velitelská vojenská pracoviště. Pořad nejen o jeskyních Moravského krasu poslouchejte 2. června ve 20.15.
Slovenský gospelový festival Lumen
Bořit stereotypní představy o křesťanství se letos už potřicáté snaží gospelový festival Lumen, který se každoročně koná na začátku června v Trnavě. Cílem festivalu je podle organizátorů přinést mladým lidem dobrou atmosféru, setkání s přáteli, kvalitní (nejen) gospelovou hudbu, ale také možnost pocítit blízkost Boha. Pozvánkový pořad o skloubení víry a zábavy a o tom, proč je důležité společně myslet na Boha, poslouchejte v premiéře 23. května ve 20.15.
Kaple svatého Floriána nad Moravským Krumlovem
Svatý Florián je ochráncem před ohněm, a je tedy patronem hasičů. S jeho jménem je ale úzce spojeno i město Moravský Krumlov, nad kterým se na kopci tyčí kaple pojmenovaná právě po něm. Veřejnosti se otevírá jen několikrát ročně – v době pouti, bohoslužeb a při konání koncertů.
Tajní evangelíci ve Velké Lhotě
Velká Lhota, obec v Jihočeském kraji zhruba deset kilometrů od města Dačice. Má necelých dvě stě obyvatel, zato ale dva kostely. Ani jeden z nich není římskokatolický, oba jsou přestavěnými evangelickými modlitebnami. Proč byly ale v tak malé vesnici dvě? Kdo v nich kázal a jaký byl život zdejších evangelíků před několika sty lety?
O zpěvácích z korun stromů
Mezinárodní den ptactva připadá na 1. dubna a právě okřídleným společníkům věnujeme rozhlasový pořad o ochraně ptáků, o lidech, co s nimi pracují, a taky o tom, co pro opeřence znamená klimatická krize. Připravila Anna Janošková.
Zákoutí brněnského Diecézního muzea
V zimních procházkách Brnem možná přijde vhod nabídka k návštěvě Diecézního muzea. Jaká byla motivace k jeho založení? Na co se může návštěvník těšit? A jakou má ředitel muzea svou první vzpomínku na muzeum z dětství? Nejen na to se v zákoutích muzea ptala redaktorka Anežka Hlávková.
Návštěva na Kociánce: Den v aktivizačním centru
Centrum Kociánka nabízí v Brně a Březejci na Vysočině několik sociálních a zdravotních služeb pro lidi se zdravotním postižením. Do jedné ze služeb se zatoulal náš reportážní mikrofon. Dnem na Aktivizačním centru Kociánka Vás spolu s tamními uživateli provede redaktorka Anežka Hlávková.
Rozhlasový dokument: Ozvěny Čechů a Slováků v Bílých Karpatech
V pohraniční oblasti Bílé Karpaty žijí Češi a Slováci dodnes pospolu. Ve folklórně a duchovně živém regionu mluví jejich duše i srdce bez známek politického rozdělení, snad jen hraniční patníky dělí tyto dva státy a jejich obyvatele. Jak důležité je mít svoji národní identitu? A chceme se s ní vůbec vždy chlubit? Není to všechno o něčem jiném?
Můj koníčku ryzovraný
Svatý František z Assisi je ochráncem a patronem zvířat - na jeho památku, tedy na 4. říjnový den každoročně připadá Světový den zvířat. Samotným Dnem koní je potom poslední májová neděle v roce. Vysílání brněnského studia věnujeme starým koním a také jejich odcházení, a samozřejmě lidem, kteří je doprovázejí.
Studio Brno: 700. výročí úmrtí Danta Alighieriho
Právě sedm století nás dělí ode dne, kdy v italské Ravenně zemřel básník, jazykovědec a politický filosof Dante Alighieri (1265-1321). O významném florentském rodákovi si s jeho krajany povídal redaktor Dominik Číž.
Poezie Mileny Fucimanové
K setkání s prozaičkou a básnířkou Milenou Fucimanovou, jejíž poezie je spjata s Brumovem na moravsko-slovenském pomezí, vás pozveme v rámci dvou na sebe navazujících pořadů, nadepsaných Na schůdkách barokní sochy svaté Trojice a Snímání v porubaném lese.
Snímání v porubaném lese – Poezie Mileny Fucimanové II.
Pořad sestavený jako koláž z veršů Mileny Fucimanové, doplněný úvahami o potřebě poezie v našem životě, dostal nadpis “Snímání v porubaném lese”. K jeho poslechu vás pozveme dnes večer, ve středu 28. dubna 2021 ve 22 hodin.
Hospic sv. Alžběty v novém
O tom, co nového se chystá v brněnském Hospicu sv. Alžběty, hovoříme v pořadu brněnského studia Radia Proglas. Naladíte ve středu 31. března ve 22.00.