Café Práh – kavárna s duší

Café Práh – kavárna s duší

Pořad v souvislostech


Café Práh – kavárna s duší
Budeme vysílat

Kouření škodí zdraví
Radioreport
Radioreport
Vysílali jsme


Po stopách poutníků – výzva z FN Olomouc

Kouření škodí zdraví

Akce cihla
Audioarchiv
20. března 2023 Radioreport, Studio Brno Autor: Anna Janošková

V Café Práh obsluhují lidé s duševním onemocněním, kteří se tak snaží začleňovat zpátky do chodu společnosti, především do pracovního života. Navíc se v podniku v srdci Brna koná řada kulturních akcí, od hudebních přes divadelní až ke vzdělávacím. Kavárna funguje od roku 2005, na Proglasu ji představuje její provozní Jaroslav Hemala a kulturní produkční Michal Šimíček. Pořad natočila Anna Janošková.

Café Práh se nachází v Brně ve stejné budově jako obchodní centrum Galerie Vaňkovka. Prostor určený především komerčním záležitostem tak doplňuje o neziskový sektor. „Když se budoval prostor té obchodní části, tak bylo podmínkou, že tu bude i sektor určený občanským sdružením. A tak tu od roku 2005 funguje Práh jižní Morava se svou kavárnou,“ vysvětluje Proglasu kulturní produkční Michal Šimíček.

Ve spolupráci se sociálními pracovníky, terapeuty i psychiatrickými pracovišti podporuje Café Práh duševně nemocné osoby v procesu začleňování do společenského a pracovního života. Se zhruba pětadvaceti zaměstnanci, kteří jsou na různých pozicích od kuchařů přes barmany po uklízeče, vytváří prostor klidu a vstřícnosti. Na rozdíl od jiných firem nabízí zaměstnavatel pouze zkrácené úvazky s možností flexibilního přizpůsobení momentálnímu stavu.

V kavárně se navíc pravidelně konají různorodé kulturní akce – divadelní představení, čtení, přednášky, koncerty a výstavy. Jsou podle zaměstnanců i provozovatelů nedílnou součástí fungování Café Práh, a to i proto, že se tematicky často soustředí na destigmatizaci duševních poruch.

Poslouchejte v premiéře 21. března 2023, poté v audioarchivu nebo na podcastových aplikacích. Pořad natočila Anna Janošková.