Jak důležité je pomoci truchlit

Jak důležité je pomoci truchlit

Pořad v souvislostech


Jak důležité je pomoci truchlit
Audioarchiv
28. června 2022 Studio Brno Autor: P. Martin Holík

Zemřel vám někdo? Mohli jste to oplakat, chodíte na hrob? Ubytovali jste nebo máte ve svém okolí mámy z Ukrajiny s dětmi? Jak jim pomoci, když pláčí, že nevědí, zda jejich manžel nebo syn ještě žije? 

A při vyrozumění o úmrtí se ptají: Dozvím se aspoň, kde je jeho hrob? Jak truchlit bez možnosti rozloučení? Jak pomoci těmto mámám se zármutkem naložit? Jak se nevnucovat, ale zůstat nablízku?

"Chtěli jsme nejen starat se o pacienty z Ukrajiny, kteří potřebují paliativní péči, ale také nabídnout na portálu umírání.cz i něco pro ty, kteří jsou tady, a kteří doma o někoho přišli. Nabídnout možnost rozloučit se na dálku."

Jindřiška ProkopováMagdalena Ondrová a Jindřiška Prokopová ze své dlouholeté zkušenosti mluví o tom, jak moc je potřeba se rozloučit, jak důležité je neopominout rituály, jak je pro nás živé podstatné "uzavřít" život s blízkým. Vděčnost, smutek, pláč, zlobení se... to vše k loučení patří. I na truchlení a na sdílení zármutku lze použít jakousi kuchařku, návod.

Pětadvacet minut o vycházení vstříc lidem z Ukrajiny je vlastně prospěšných pro kohokoli z nás. My lidé jsme stejní.

Magdalena OndrováTexty připravily, do ukrajinštiny daly přeložit pravoslavnému duchovnímu za Svitav a na web www.umirani.cz vystavily psychosociální pracovnice Jindřiška Prokopová a duchovní Magdalena Ondrová. Hovoří s nimi Martin Holík.

Pořad vysíláme také 29. června ve 22.00 a 12. července ve 20.15.

www.umirani.cz: tlačítko Rady a informace, sekce s Ukrajinskou vlajkou Інформація українською

Web www.umirani.cz je informační portál pro nemocné, pečující a pozůstalé. Hospicovému hnutí Cesta domů jsme vděční za dobrou a vytrvalou práci v tématu umírání.