Život afrických dětí v sirotčinci v Loumbila

Život afrických dětí v sirotčinci v Loumbila
15. června 2022 Studio Brno Autor: Eva Svobodová

Loumbila v africké Burkině Faso je místem, kde se řeholnice z Kongregace sester misionářek starají o zhruba pět desítek dětí. Jejich zařízením už jich prošly stovky. K péči o ně je přimělo náhodné setkání s mladičkou dívkou, kterou rodina nutila ke sňatku, zatímco ona chtěla studovat. Jak tamní děti žijí a jsou jiné než ty české? Z čeho sestry centrum financují? A jaké mají plány do budoucna? A proč se život afrických sirotků týká i nás v České republice? O tom všem se dozvíte v pořadu, který připravila Eva Svobodová.

„Po dobu dvaceti pěti let existence našeho centra se snažíme najít aktivity, které vynášejí peníze, abychom se mohli o děti postarat,“ říká sestra Cécile, která stojí v čele tamního Centra sv. Terezie pro děti v nouzi. „Péče o miminka je velmi nákladná, například mléko je velice drahé. Pak je tu školní docházka, zdravotní péče... Máme pekařství, takovou pizzerii. Snažíme se také na našich pozemcích pěstovat zeleninu a ovoce. A máme i malou zvířecí farmu. K tomu pěstujeme řasu spirulinu, která slouží jako výživový doplněk a dá se prodávat. Tyto aktivity pomáhají doplnit dary, které od lidí dostáváme. Dary jsou totiž nepravidelné, nemůžeme na nich stavět naše projekty, protože nevíme, kolik peněz dostaneme zítra. Jenže děti jsou tady pořád, dnem i nocí, potřebují naši pomoc permanentně. Hledáme tedy další způsoby, jak se o ně řádně postarat,“ uvedla sestra Cécile.

Pokud vás zajímá, kolik „adopce“ jednoho dítěte ze sirotčince a centra pro děti v nouzi stojí, najdete bližší informace zde.

Více vám také ochotně poví samy sestry z kongregace misionářek Donum dei, které působí v České republice. V Brně provozují restauraci Živá voda pod Petrovem, jež nabízí především francouzské speciality. Všechny zde pracující sestry hovoří česky.

A jaké mají jejich africké kolegyně v Loumbila momentálně plány? „Přejeme si, abychom mohly dětem pomáhat, co nejdéle je to možné. Kdybychom měly v našem centru i střední školu, pomohlo by nám to. Měly bychom nad dětmi delší dohled, nad tím, že budou i nadále prospívat. Když s nimi ztratíme kontakt, nemůžeme se spolehnout na to, že budou moci dále studovat. To je škoda, protože v sázce je jejich budoucnost. Náš plán je tedy mít u nás i střední školu pro jejich další studium,“  vysvětlila Cécile.

Celý rozhovor se sestrami Cécile, Rufine a lékařem Ondřejem Sochorem, dlouhodobým spolupracovníkem jejich komunity, si můžete poslechnout dnes a zítra v 20:15. Poté bude k dispozici záznam v audioarchivu Proglasu.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!