O archeologických nálezech ve Slavkově u Brna

Pořad v souvislostech


O archeologických nálezech ve Slavkově u Brna
Budeme vysílat

Kouření škodí zdraví
Radioreport
Radioreport
Vysílali jsme


Po stopách poutníků – výzva z FN Olomouc

Kouření škodí zdraví

Akce cihla
Audioarchiv
10. května 2023 Radioreport, Studio Brno Autor: Anna Janošková

Začátkem března letošního roku informovala média o archeologických nálezech ve Slavkově u Brna. Jedná se o základy bývalého kostela sv. Jakuba, který stál vedle slavkovského zámku do poloviny 18. století. V letošním roce si město připomíná 700. výročí od první zmínky o tomto kostele a s ním i slavkovské farnosti. Poslechněte si rozhovor s místním římskokatolickým farářem a nadšencem do historie Milanem Vavrem.

„Kdo zná svou minulost, tak může lépe poznávat svoji přítomnost a být připravený do budoucnosti. Farář díky tomu může lépe rozumět své farnosti,“ říká v pořadu P. Milan Vavro, který slouží ve Slavkově u Brna 25 let.

První zmínky o kostele svatého Jakuba a tím i farnosti pochází z roku 1323.  Kostel se v polovině 18. století částečně sesunul a následně byl zbourán, a to i kvůli barokní přestavbě slavkovského zámku. Původní kostel stával poblíž nynějšího hrobu rudoarmějců, lze to vyvodit z nejstaršího vyobrazení Slavkova i nedávných průzkumů.

V letošním roce si město připomíná 700. výročí od první zmínky o tomto kostele a s ním i slavkovské farnosti. Oslavy vyvrcholí 2. až 4. června 2023. V pátek se uskuteční Noc kostelů s programem zaměřeným na historii kostela sv. Jakuba a v neděli venkovní mše v zámeckém parku. Pozvání na ni přijal i papežský nuncius Jude Thaddeus Okolo.