Tajní evangelíci ve Velké Lhotě

Tajní evangelíci ve Velké Lhotě

Pořad v souvislostech


Tajní evangelíci ve Velké Lhotě
Audioarchiv
18. dubna 2022 Studio Brno Autor: Anna Janošková

Velká Lhota, obec v Jihočeském kraji zhruba deset kilometrů od města Dačice. Má necelých dvě stě obyvatel, zato ale dva kostely. Ani jeden z nich není římskokatolický, oba jsou přestavěnými evangelickými modlitebnami. Proč byly ale v tak malé vesnici dvě? Kdo v nich kázal a jaký byl život zdejších evangelíků před několika sty lety?

farář Petr Melmuk při bohoslužběV pořadu o víře, svobodě a vytrvalosti se posluchač přenese zpátky do minulosti, konkrétně do období před a po vydání Tolerančního patentu v roce 1781, který legislativně povoloval existenci jiného než římskokatolického vyznání. Až na výjimky považovali do té doby panovníci jinou než římskokatolickou víru za kacířství. Evangelíci tak byli terčem častého pronásledování a mučení, a to nejen na českém území.

průvodkyně v muzeu Milada ČermákováO jejich životní poutě se zajímá Muzeum české reformace ve Velké Lhotě, na jehož založení se podílela nynější průvodkyně Milada Čermáková a někdejší evangelická farářka Eva Melmuková.

bývalá farářka Eva MelmukováObě dvě ženy v pořadu popisují, čemu evangelíci v 18. století čelili a jaké dopady to zanechalo dodnes. Ostatně i ve Velké Lhotě je důkazem existence takzvaného tolerančního areálu: dvou evangelických kostelů, které kdysi sloužily jako útočiště roky pronásledovaných věřících.

Historický dokument poslouchejte v premiéře 19. dubna 2022 ve 20.15.

Autor: Anna Janošková, zvuk: Jarda Topinka

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Proglas potřebuje podpořit!

Děkujeme za podporu Proglasu, milí posluchači!

SMS