Olešnické bolesti a cesta ke smíření

Olešnické bolesti a cesta ke smíření

Pořad v souvislostech


Olešnické bolesti a cesta ke smíření
Budeme vysílat

Ave Dulcissima Maria
Nábor Hrdinů
Tajní evangelíci ve Velké Lhotě
Vysílali jsme


Křížem krážem

Jeseničtí sochaři a jejich významná díla

Muzeum a galerie Mlejn Ostrava
Audioarchiv
3. srpna 2022 Studio Brno Autor: Anna Janošková

V Olešnici na Blanensku mají místní obyvatelé křížovou cestu bolestí regionu. Končí symbolicky u rozhledny, aby bylo patrné, že překonané a odpuštěné bolesti dávají člověku možnost podívat se v životě dál. Základnímu kameni požehnal v roce 2009 papež Benedikt XVI. při návštěvě Brna. Cesta byla pak veřejnosti zpřístupněna 5. srpna v roce 2016 a my si ji ve vysílání u příležitosti šesti let od otevření připomínáme.

Olešnice, 14. zastavení Křížové cesty bolestí regionuOlešnická křížová cesta má čtrnáct zastavení, která přímo nezobrazují události z posledního dne života Ježíše Krista, ale poukazují na bolesti a strasti regionu. Jejich provázanost s utrpením Krista je ale patrná nejen myšlenkově, nýbrž i symbolicky na reliéfech na každém ze zastavení.

Krajina nad OlešnicíPrvní je umístěno u kostela svatého Mikuláše na kraji Olešnice. Klikatá přibližně dvoukilometrová cesta pak pokračuje směrem k vrcholu Kopaniny, pod kterým se nachází i sjezdovka, a tak se cesta podle slov Josefa Kánského těší poměrně velké návštěvnosti. Dříve na jejím konci stávala rozhledna, jež má symbolizovat právě smíření a odpuštění, kdy má člověk možnost podívat se v životě dál.

P. Pavel Lazárek a Josef KánskýDuchovním otcem celého projektu je tehdejší místní duchovní Pavel Lazárek, který nyní působí v Bílovicích nad Svitavou. S ním velkým dílem organizačně i výtvarně spolupracoval tehdejší místostarosta Josef Kánský. Autorem finálních návrhů a modelů je umělecký kovář Petr Cach z Oldříše. Na vzniku křížové cesty se však podílely i desítky místních obyvatel, a to díky svým podnětům, co jim v kraji přijde nejpalčivější. Jejich přínosem vznikly i konkrétní příběhy, z nichž pár je pár uvedených na informačních tabulích na začátku a konci cesty.

Pořad poslouchejte v premiéře 5. srpna v 22 hodin. Připravila Anna Janošková.

Olešnice, informační tabule

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.