Návštěva ve Vincafé Filoménka

Návštěva ve Vincafé Filoménka

Pořad v souvislostech


Vincafé Filomenka
Budeme vysílat

Ekvádor a Kolumbie z pohledu křesťanského bluesmana
30 let Národního parku Šumava
Učitel21
Vysílali jsme


Nový klášter sester svaté Alžběty v Ostravě

Bača jako lektor zážitkové pedagogiky

Jak byla zvonice zdvižena blíže Bohu.
Audioarchiv
11. února 2020 Studio Brno Autor: Jaroslava Otradovcová

Pod patronátem světice, které zranění z mučení uzdravila dle pověsti sama Panna Maria, vznikla v Brně na ulici Grohova v blízkosti Filozofické fakulty MU a kostela Svaté Rodiny nová kavárna. 

Spravují ji sestřičky z Kongregace Milosrdných sester III. řádu sv. Františka a daly jí název Vincafé Filoménka. Vydejte se s námi na návštěvu místa, kde, cokoli si dáte, uděláte dobrý skutek.

20200115_104328Hledaly jsme takový název ukázující na to, že nenabízíme jen kávu a zákusky, ale i slané koláče a pečivo, které sami zde v kuchyni připravujeme, a samozřejmě výborné františkánské víno,“ přibližuje vznik vincafé s. Edita Troppová, která za celým projektem stojí. „Sice důvod k otevření tohoto podniku nebyl nijak poetický, šlo o reakci na zákon o částečném majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi, ze kterého vyplývá, že po 30 letech od nabytí účinnosti přestane stát podporovat činnosti církví, včetně řádů. Musíme se o naše díla umět postarat i po ekonomické stránce,“ přiznává s. Edita. Při pohledu na nabídku, je myšleno snad na každého jak po chuťové stránce tak po zdravotní. „Snažíme se, aby vždy byl alespoň jeden výrobek bezlepkový, mléko bezlaktózové a, když je potřeba, připravíme vydatné snídaňové menu i odpoledne,“ usmívá se vedoucí Filoménky paní Taťána Troppová. Vůně kávy a dobrot, krásně nazdobených, láká k posezení v prostorné světlé místnosti, kde lze zažít dotek jara, přestože venku zrovna mrzne. Pro nejmenší návštěvníky je k dispozici i dětský koutek s kuchyňkou. „Těší nás, že si sem našli cestu nejen studenti, nebo starší lidé, ale i rodiče s dětmi. Jsme tu pro všechny,“ zdůrazňuje ještě sestra Edita.20200115_111912 Servírka Monika dodává, že je pro ni vyloženě potěšením, když se jí podaří zlepšit hostům náladu. Laskavé slovo a umění malovat obrázky do pěny chutného cappucina jsou prý účinnými nástroji, ale chuť domácích s láskou pečených sladkostí, kynutých koláčů i celozrných housek také udělá své, jak potvrzuje jedna z návštěvnic: Slyšela o vynikající šlehačkové roládě, ale tato „Pavlova“ nemá chybu. Je prostě výborná“. Právě tyto dva dezerty jsou jedny z nejprodávanějších, potvrzují cukrářky Věra Novotná a Eva Nemergutová, které zrovna láskyplně chystají čokoládové muffiny. Ty i cokoli jiného, co si zde dáte, „přispěje k tomu, aby dobro mohlo růst,“ jak se píše na titulním listu Menu.

20200107_085042    20200107_083730    20200115_103823         

 

NyníKomorní hudba
Skladba: Trio pro dvoje housle a violu opus 35 "Londýn" - Allegro poco lento; Autor: Ysaye Eugéne; Sóla: Szederkenyi Nandor, Riehle Marianne - housle,  Radič Milan - viola
02:00Z archivu slovesných...
02:25Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony