P. Strouhal o Nesvačilce: Každá, i drobná, pomoc se počítá

P. Strouhal o Nesvačilce: Každá, i drobná, pomoc se počítá
15. září 2020 Studio Brno Autor: Jaroslava Otradovcová

Dnes si připomínáme svátek Panny Marie Bolestné, které je zasvěcena i vznikající kaple v obci Nesvačilka v Jihomoravském kraji, asi 30 km od Brna. Ačkoli její oválný tvar už přes rok dominuje okolí, teprve o uplynulém víkendu se lidé poprvé mohli podívat do jejího interiéru. S mikrofonem tam těsně před poutí zavítala i Jaroslava Otradovcová. Reportáž si můžete poslechnout dnes v 20.15 hodin. 

Kaple stojí na mírném kopečku, kde příjemně foukalo, a je obklopena nedávno vysázeným jablečným sadem, kterým prochází osvětlená klikatá cestička. Při vstupu dovnitř téměř hotového chrámu se návštěvníci těšili z nádherné vůně dřeva i paprsky slunce, které vytvářely krásnou mozaiku.  
 
Moutnický farář P. René Václav Strouhal, který obec Nesvačilka spravuje, přiblížil okolnosti kaple_nesvacilka_navstevnicivzniku kaple a dal nahlédnout i do její symboliky. Dozvíte se, jak architekt Jan Říčný, který za její návrh získal cenu Dřevostavba roku 2017, znázornil sedm bolestí Panny Marie a její slzy. Stavbyvedoucí David Šebesta prozradí, jak se unikátnímu projektu dostal a jaké to je stavět objekt, který má být odkazem pro příští generace. Jedinečnost kaple spočívá nejen v tom, že se vyrábí pouze z přírodních materiálů, ale i to že se na ni farníci začali skládat už před sto lety. Dokládá to vkladní knížka založená za tím účelem. Místní se i nadále snaží sehnat finanční prostředky na dokončení kaple různými projekty, umí ale také přiložit ruku dílu při brigádách, které se za tímto účelem často konají: "Každá i drobná pomoc, finanční nebo fyzická, k dokončení stavby se počítá a jsme za ni vděčni," zdůrazňuje P. Strouhal. Přispět lze na transparentní účet: 2300338440/2010 s variabilním symbolem: 1509002015.
 
Nově je možné přispět i prostřednictvím projektu na Hithit.com, kde si za podporu dárci mohou vybrat některou z odměn.