Pozvání do Dolních Kounic

Pozvání do Dolních Kounic

Pořad v souvislostech


Pozvání do Dolních Kounic
Budeme vysílat

U: Stará Voda
Starý dobrý western 2021
30 let Národního parku Šumava
Vysílali jsme


Kněz a maňáskové divadlo

Významné památky Rýmařovska

Poutní místo Homole
Audioarchiv
29. března 2021 Studio Brno Autor: Jaroslava Otradovcová

Pro posluchače z Brna a okolí dnes večer nabídneme tip na výlet "v rámci okresu" do Dolních Kounic, malého městečka na řece Jihlavě, s křesťanskými i židovskými památkami obklopenými vinohrady. S pracovnicemi místního Turistického a informačního centra Helenou Marií Richterovou, Hanou Kudláčkovou a Annou Chadtovou si povíme o městečku, zámku, pohlédneme ke kapli sv. Antonína, dotkneme se zdí bývalého kláštera Rosa Coeli, navštívíme synagogu a na závěr se můžeme těšit na informace o akcích, které se zde, pokud to epidemická situace dovolí, budou konat. Poslouchejte v premiéře od 22. hodiny. 

Procházka městečkem s drobnými obchůdky, jejichž výlohy lákají k nákupu, byla velmi příjemná a voňavá. Průvodkyně Helena Marie Richterová i fotograf Jindřich Kepert znali podrobnosti o historii snad každého z domů.

Příchod k nádvoří, za nímž se otevřel pohled na impozantní gotické zdi bývalého portal_dolni_kounice_pracovnice_tickláštera Rosa coeli, ovšem předčil mé očekávání. Uvnitř areálu, jehož dějiny v pořadu představí Hana Kudláčková, návštěvníci mohou obdivovat rajský dvůr s křížovou chodbou, kapitulní síň, schodišťovou věž a chrám sv. Petra a Pavla s částečně zřícenými klenbami. Pokud má někdo zájem, jistě mu bude ukázáno i tzv. energeticky silné místo. Když to umožňují vládní opatření, brněnské biskupství nabízí ubytování v opravené historické budově kláštera.

Nad městem lze procházkou dojít ke kapli sv. Antonína a sv. Floriána, kam směřují  děkovné poutě. Termíny lze nalézt na stránkách farnosti. Mnoho akcí je zde spojených s vínem, například květnové Svatogothardské slavnosti, historické slavnosti Rosa coeli začátkem září anebo Svatováclavské slavnosti na konci září. O většině z nich promluví již zmíněná Helena M. Richterová. 

Významné jsou i židovské památky, kterým se věnuje  Anna Chadtová. 

synagoga_dolni_kounice

Za vznik pořadu patří díky jak průvodkyním tak vedoucí Turistického a informačního centra, které se nachází na dolnokounickém náměstí a rovněž stojí za návštěvu. 

úvodní fotografie: Jindřich Kepert, FB Dolní Kounice ve fotografii