Studio Brno: Návštěva věznice na Cejlu

Studio Brno:
19. října 2018 Studio Brno, Aktuality z Proglasu Autor: Jan Novotný

Festival ve věznici – o minulosti a budoucnosti naší svobody pořádalo Divadlo Líšeň ve druhé polovině září 2018 v prostorách "káznice" na brněnském Cejlu. Káznice byla postavena v době osvícenství, jako vězení ji využívalo gestapo i totalita padesátých let. Více se dozvíte v pondělí 22. října 2018 ve 20 hodin 15 minut.

Nezávislé experimentální Divadlo Líšeň se v posledních letech ve své tvorbě orientuje také na lidskoprávní a politická témata naší současnosti.

Zpracovává je ve svých inscenacích a vyjadřuje se k nim prostřednictvím akcí, které pořádá. Jednou z nich je Festival ve věznici, s podtitulem o minulosti a budoucnosti naší svobody, který Divadlo Líšeň uspořádalo potřetí v bývalé brněnské věznici na Cejlu. 

Představilo zde program rezonující s historií a odkazem tohoto prostoru, s cílem zviditelnit významné místo paměti, kterým věznice je, a otevřít témata života v totalitě i ve svobodné společnosti.

Divadlo Odjinud_Tvůj_Jan

Pořad Studia Brno se ohlédne druhým festivalovým večerem, který otevřela beseda s Milanem Uhdem a Tomášem Hradílkem o proměně politického stylu od devadesátých let do současnosti. Na besedu navázala scénická koláž Divadla Odjinud Tvůj Jan, inspirovaná osudem a texty básníka Jana Zahradníčka, který byl na Cejlu vězněn.

Na závěr druhého festivalového večera zazpívala jedna z nejoriginálnějších českých kytaristek a písničkářek - Dagmar Voňková.

Na nádvoří věznice hovoříme s Pavlou Dombrovskou, zakladatelkou pořádajícího Divadla Líšeň a s Luďkem Navarou ze sdružení Paměť.

Uslyšíme také krátké nahrávky, pořízené během úvodní besedy. Na podněty přítomných zde vedle vedle jiných reagoval dramatik Milan Uhde.

Na ilustračních snímcích: grafika Miloše Slámy – portrét Jana Zahradníčka a plakát Divadla Odjinud