U: Chudobín – obec tří kostelů

U: Chudobín – obec tří kostelů

Na Litovelsku se nachází obec Chudobín, kde žije přibližně 250 obyvatel. Přesto tam najdete zámek a rovnou tři kostely. Pojďte se s námi podívat!

V roce 1919 přichází do Chudobína římskokatolický kaplan Josef Žídek. Za necelých 50 let umírá a zanechává po sobě sporné dílo: dva nové kostely a církve Československou husitskou a Pravoslavnou.

P. Žídek vystoupil z katolické církve půl roku po založení Československé církve. Od počátku ale inklinoval k pravoslaví a svou touhu brzy realizoval. Podle pamětníků byl velký rétor a proto s sebou převáděl z církve do církve i většinu obce. Nakonec však pro vážné spory po odsouzení církevním soudem opouští i pravoslaví. Vrací se do římskokatolické církve. Ta ho přijímá jako kajícníka.

Veliká osobnost, kariérista, hříšník, hledač, vzdělanec, horlivec... Pro osobu P. Josefa Žídka najdou chudobínští mnoho titulů. Najdou jednou i společnou řeč?

Pořad o Chudobíně vysíláme v úterý 22. dubna 2013 ve 22.00 hodin a v pondělí 8. dubna v 9.30.

NyníDuchovní hudba
Skladba: Deus meus et omnia - Můj Bůh a mé všechno; Autor: Detelbach Gaudentius; Sóla: Gulyásová Hilda - soprán, Šelc Tomáš - baryton; Soubor: Františkánská schola Bratislava
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Kafemlýnek
01:00Komorní hudba
02:00Křesťan a svět

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony