U: Chudobín – obec tří kostelů

U: Chudobín – obec tří kostelů

Na Litovelsku se nachází obec Chudobín, kde žije přibližně 250 obyvatel. Přesto tam najdete zámek a rovnou tři kostely. Pojďte se s námi podívat!

V roce 1919 přichází do Chudobína římskokatolický kaplan Josef Žídek. Za necelých 50 let umírá a zanechává po sobě sporné dílo: dva nové kostely a církve Československou husitskou a Pravoslavnou.

P. Žídek vystoupil z katolické církve půl roku po založení Československé církve. Od počátku ale inklinoval k pravoslaví a svou touhu brzy realizoval. Podle pamětníků byl velký rétor a proto s sebou převáděl z církve do církve i většinu obce. Nakonec však pro vážné spory po odsouzení církevním soudem opouští i pravoslaví. Vrací se do římskokatolické církve. Ta ho přijímá jako kajícníka.

Veliká osobnost, kariérista, hříšník, hledač, vzdělanec, horlivec... Pro osobu P. Josefa Žídka najdou chudobínští mnoho titulů. Najdou jednou i společnou řeč?

Pořad o Chudobíně vysíláme v úterý 22. dubna 2013 ve 22.00 hodin a v pondělí 8. dubna v 9.30.

NyníPísně
Píseň: Pofukuj, povievaj (2020); Interpret: Berglová Nina - zpěv, Bartuš Štefan - basa; Album: Berglová Nina, Bartuš Štefan: Inou krajinou
03:00Hrajte, kapely!
03:58Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony