Astrofotograf Petr Horálek: Ráj si nemusím představovat, už jsem tam byl

Astrofotograf Petr Horálek: Ráj si nemusím představovat, už jsem tam byl
10. února 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Když se podíváme na fotografie našeho dnešního hosta, otevře se před námi úžasný pohled na vesmír, ale i na krajinu, ve které žijeme. Jeho dechberoucí snímky se staly už několikrát fotografií dne, kterou zveřejňuje NASA. Je po něm pojmenována i planetka putující mezi Marsem a Jupiterem. S astronomem, fotografem, popularizátorem astronomie, spisovatelem, cestovatelem a také rybářem Petrem Horálkem jsme si povídali v pořadu Dopoledne s Proglasem.

Mléčná dráha nad observatoří v ChileK pozorování noční oblohy přivedla Petra Horálka jeho babička. Petr přesně vzpomíná na moment, kdy jej začala hvězdná obloha zajímat: „ Bylo to spontánní pozorování Velkého vozu na chalupě, kdy otevřela dveře dokořán a řekla ‚Tam je velký vůz,‘ a mě to nijak významně nezaujalo, ale potom mi jej i nakreslila. Když jsem se po několika minutách vrátil na zápraží, nesmírně mě fascinovalo ani ne to, že hvězdy dávají dohromady uskupení vozu, ale spíš že se za čas, kdy jsem o tom uvažoval, trochu posunuly. Ten pohyb (…) to byl ten impuls.“

První foto dne NASA Petra Horálka - Sauronovo oko na Novém ZélanduS prvními tzv. krajinářskými astrofotografiemi neměl Petr Horálek velký úspěch. Tato fotografie, která kombinuje prvky krajiny a noční oblohy, totiž může působit až neskutečně. „Lidé porovnávají krajinu, tedy něco, co je jim známo z denního života, a noční oblohu, která takto při pohledu pouhým okem vidět není. (…) První reakce byly, že to jsou fotomontáže,“ popisuje. Teprve s úspěchem snímku, který jako fotografii dne zveřejnila NASA, se  astrofotograf setkal s uznáním i v Česku.

Aktivní vulkán s vprovo prolétající vesmírnou stanicí ISSNejkrásnější lokality pro fotografování se podle našeho hosta nacházejí na jižní polokouli, například v Austrálii, na Novém Zélandu, v Namibii nebo v Chile. Tam měl Petr Horálek možnost stanout na půdě největších observatoří na světě. Nejkrásnější pohled na nebe však zažil jinde.  „Z hlediska toho zážitku, že jsem měl pocit, že už nic hezčího nezažiju, to bylo na Cookových ostrovech v jižním Tichomoří. (…) Kdyby se mě někdo zeptal, jak si představuju ráj, řeknu, že si jej nemusím představovat, protože už jsem tam byl,“ uzavírá.

Celý rozhovor, jehož tématem byla i náročnost astrofotgrafování nebo škodlivost umělého světla, poslouchejte v audioarchivu.

Sledování komety nad Vysokými TatramiSledování komety nad Vysokými Tatrami s popisem

úvodní fotografie: ESO/P. Horálek CC BY 4.0

galerie v článku: Petr Horálek, https://www.astronom.cz/horalek/

NyníHudební kompas
Píseň: The Secret Of Jinsinson (2018); Interpret: Washington Kamasi - saxofon; Album: Washington Kamasi: Heaven & Earth
14:30Odpolední proud
15:00Zprávy ČRo Plus
15:05Odpolední proud
16:00Hitparáda
17:00Hlavní zpravodajská...
17:10Za 5 pět

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!