Dopoledne s Proglasem: Za Slunovratem do Opavy

Dopoledne s Proglasem: Za Slunovratem do Opavy

Pořad v souvislostech


Festival Slunovrat – poprvé v Opavě
Audioarchiv
3. května 2022 Dopoledne s Proglasem, Aktuality Autor: Milan Tesař

Z Hradce nad Moravicí do nedaleké Opavy se letos stěhuje festival Slunovrat. Na programu není jen hudba všech žánrů, ale také přednášky, besedy a diskuse, výstavy, literatura nebo duchovní program. Na festival, který bude probíhat ve dnech 23.–25. června mimo jiné v opavském minoritském klášteře a v kostele svatých Janů, pozve jeho ředitel Václav Müller.

O stěhování festivalu hovořil Václav Müller už před několika měsíci také v Katolickém týdeníku. Tehdy řekl: „Naší velkou základnou bude minoritský klášter v Opavě, který je malebný a rozhlehlý. Jsou tam například dva krásné gotické sály a nádherná zahrada. A mnoho dalších prostor. Hned vedle stojí budova Církevní konzervatoře Německého řádu, další běžně nepřístupný prostor s hezkou zahradou. V sousedství je dále Slezská univerzita s opraveným dvorem, což je mimochodem bývalý klášter klarisek, ve kterém na přelomu 19. a 20. století sídlila slezská zemská vláda. I tamní prostory jsou přímo dělané pro kulturu. A kousek dál stojí kostel svatých Janů, který s týmem kolem Hradeckého slunovratu oživujeme.“

Právě opavský kostel, který si pořadatelé festivalu vzali se souhlasem Ostravsko-opavské diecéze do své péče, je důkazem toho, že Slunovrat není pouze letní festival. V kostele i v dalších prostorách totiž tým kolem Vaška Müllera pořádá během celého roku besedy, přednášky, koncerty, výstavy a další bohatý program. „Kostel byl opuštěný a my jsme se o něj začali starat. Zorganizovali jsme veřejnou sbírku Brána pro svatého Jana. Cílem bylo vybrat mimo jiné k dokončení opravy gotické branky a vyrobení nových vrat do zahrady částku 150 000 Kč, ale nakonec se podařilo vybrat téměř dvojnásobek. K našemu týmu se navíc připojil P. Roman Vícha, katolický kněz a vojenský kaplan se zkušenostmi z vojenských misí v Kosovu, Afghánistánu a Mali, který se o náš program nyní stará po duchovní stránce,“ říká Müller, který má dlouholeté zkušenosti s chariativními akcemi. Ostatně dalším důležitým členem týmu kolem Slunovratu je Ivo Mludek, někdejší disident a chartista a důležitý muž Charity Opava.