Horolezec Radek Jaroš: Strach mám vždy, ale ne ten ochromující

Horolezec Radek Jaroš: Strach mám vždy, ale ne ten ochromující

Pořad v souvislostech


Radek Jaroš a Koruna Himálaje
Audioarchiv
27. května 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Nejúspěšnější český himálajský profesionální horolezec Radek Jaroš je specialistou na expedice v malém počtu členů a výstupy absolvuje výhradně bez použití kyslíkového přístroje a bez pomoci výškových nosičů. V roce 2014 zdolal K2 a stal se prvním Čechem a teprve 15. člověkem na světě, který zdolal všechny osmitisícovky a tímto způsobem získal Korunu Himálaje.

Svoji „horolezeckou maturitu“ složil Radek Jaroš dle svých slov ve Vysokých Tatrách, které i přes to, že jsou relativně nízké oproti jiným velehorám, mohou skýtat velmi těžké podmínky. Trasy, které Jaroš se svými společníky volil, byly proto velmi náročné. V roce 1989 pak vyjeli dvakrát do SSSR. „V létě jsem odletěl do pohoří Pamír, což bylo strašný dobrodružství. My jsme tam odletěli na černo, měli jsme falešný zvací dopis od Sovětského svazu, v pasu jsme měli razítko vykrojené z brambory. Byli jsme na hranici SSSR a Afgánistánu a tehdy tam Rusové bojovali. Takže jsme byli na horké hranici, kdy kolem nás jezdily tanky a obrněná vozidla,“ vzpomíná.

Na otázku, jestli někdy pociťuje strach, Radek Jaroš odpovídá: „Strach já mám pokaždé. Strach je důležitá součást lezení, musí to být ale samozřejmě takový strach, který člověka drží ve střehu. Nesmí to být strach, který ochromí. Strach patří k výbavě horolezců.“ Při zdolávání vrcholů se horolezci navíc musí často řídit instinkty a zkušeností, protože ani dnešní technika není schopna přesně určit, zda bude výstup bezpečný, nebo hrozí nebezpečí zhoršení počasí či lavin.

Vysokohorské lezení podle Radka Jaroše v posledních letech zasáhla silná komercializace. „Mezi vysokohorskými nosiči vyniká etnikum Šerpů. Z nich se stala ta elita a pojem „Šerpa“ splynul s pojmem „vysokohorský nosič“. „Jsou to borci, kteří byli třeba desetkrát, dvacetkrát na Everestu. A připravují, vytahují lana pro komerční expedice a to už není horolezectví,“ vysvětluje náš host a dodává, že profesionální horolezci v dnešní době k výstupům nepoužívají ani kyslíkové přístroje.

Celý rozhovor poslouchejte v audioarchivu.

foto: Alžběta Havlová, Radio Proglas

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!