Hvězda jménem Santini

Hvězda jménem Santini

Pořad v souvislostech


Hvězda jménem Santini
Audioarchiv
9. června 2022 Dopoledne s Proglasem

Osobnost architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela představí v olomouckém studiu kastelánka Státního zámku Raduň Markéta Kouřilová v rozhovoru s historikem umění a pedagogem Filozofické fakulty Univerzity Palackého docentem Martinem Pavlíčkem. Premiéra v pátek 10. června 2022 v 9.00.

Hovořit budou o době, v níž Santini žil a tvořil, zasadí do historických souvislostí jeho známé zakázky a pokusí se popsat, v čem byl Santini výjimečný a čím se vyznačoval jeho styl barokní gotiky.

Markéta Kouřilová a Martin PavlíčekJak bylo možné stát se na sklonku 17. století architektem? Jaký byl postup získávání kvalifikace? "Velice často se stávalo, že budoucí architekti začínají jako kameníci, případně se v dílně svého otce učí stavitelskému řemeslu, počínaje klasickou zednickou prací. Projdou touto zkušeností a nakonec se vyprofilují. Ti, kteří měli talent, potom začínají kreslit a učí se projekčním principům. A mohou to dotáhnout nejen na provádějící stavitele staveb podle plánů jiných architektů, ale jsou schopni sami projektovat architekturu se vším všudy," vysvětluje doc. Martin Pavlíček a dodává: "Santini šel evidentně celou dobu 'akademickou cestou'. Architekturu sice zná z praxe – i z té rodinné, kamenické – ale primárně to byla už od počátku, dalo by se říci, intelektuální spekulace. Něco, co se odehrává na papíře v podobě těch kreseb a složitých myšlenek, které se v Santiniho hlavě úžasně objevovaly po celý jeho život."  

Santini je autorem například poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou, poutního chrámu Jména Panny Marie ve Křtinách nebo klášterů v Plasích a Kladrubech.

Prosíme o modlitbu

Modlitba za pF 2-220

Regiony

Regiony

Darujte Proglas!

 

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.