Imunolog prof. Jan Černý: Hýbejte se, co můžete

Imunolog prof. Jan Černý: Hýbejte se, co můžete
29. ledna 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Prof. Jan Černý je imunolog, buněčný biolog a pedagog, nositel Ceny Wernera von Siemense pro nejlepšího vysokoškolského učitele. Přednáší buněčnou biologii, imunologii a histologii. Patří mezi popularizátory vědy. Mimo to vede výpravy České republiky na Mezinárodní biologické olympiádě a na evropské přírodovědecké olympiádě EUSO.

Imunitní systém podle prof. Černého ztrácí svoji schopnost tělo bránit ve dvou fázích. Nejprve kolem čtyřicátého roku života člověka přestává fungovat brzlík, který tzv. školí imunitní buňky. Potom mezi šedesátým a sedmdesátým rokem ztrácí tělo některé typy specializovaných imunitních buněk. Velkým úkolem imunologie je tato oslabení kompenzovat a v dnešní době se nám to podle prof. Černého už docela dobře daří.

Jedním ze základních kamenů dobrého imunitního systému je pohyb. Svalové buňky při něm totiž produkují koktejl látek zvaných myokiny, které mají na imunitní systém blahodárné účinky. „Jedním z poselství toho setkání bude: Hýbejte se, co můžete. Jakýmkoli způsobem. Nuťte svoje buňky, aby vytvářely tento omlazovací koktejl pro imunitní systém,“ uvádí prof. Černý. Toto podle něj není důležité pouze ve vyšším věku, ale i v mládí.

Velkým problémem jsou pro tělo zánětlivá onemocnění, která nejsou způsobena bakteriemi – jedná se tzv. sterilní záněty – která lze najít například u obézních lidí. Proto je třeba se snažit o snížení bílé tukové tkáně – „To jsou ty naše pneumatiky,“ usmívá se prof. Černý – a udržení hnědé tukové tkáně, která má jinou funkci. Bohužel ji s věkem ztrácíme, ale za určitých podmínek lze alespoň částečně přeměnit bílou tukovou tkáň na tkáň béžovou. Hnědá a béžová tkáň na rozdíl od bílé produkuje teplo a působí protizánětlivě. „Způsobem, jak toho dosáhnout, je otužování, nebo spíš návrat k našim předkům, kdy normální bylo, že nám byla zima,“ říká prof. Černý. „Tehdy jsme neměli funkční oblečky, často jsme neměli žádné oblečky a byli jsme schopni se s tím vypořádat. Bohužel civilizace nám pokazila toto know-how, jak se vypořádat s nízkou teplotou,“ dodává s tím, že nyní, když se oblékáme, nemusí tělo produkovat teplo, proto nemusíme tolik jíst, ale my jíme, protože nás to baví. Tím si pak vytváříme bílý prozánětlivý tuk a děláme si špatně. „Prolomit tento systém není vůbec triviální. (…) Chůze je skvělý pohyb a co se týká otužování, je třeba na tom dlouhodobě pracovat.“ uzavírá prof. Černý.

Celý rozhovor poslouchejte v audioarchivu.  

Foto: Antokian – Vlastní dílo, wikipedie, CC BY-SA 4.0

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!