Prof. Karel Šonka: Potřebná délka spánku je individuální

Prof. Karel Šonka: Potřebná délka spánku je individuální

Pořad v souvislostech


Dobré spaní
Budeme vysílat

Nemocníční kaplan a doba Covidová
Nemocníční kaplan a doba Covidová
Rok s covidem v kulturní karanténě
Vysílali jsme


Rok s covidem pohledem ekonoma

Rok s covidem pohledem ekonoma

Eva Zálešáková - nestor Českého rozhlasu Hradec Králové
Audioarchiv
11. února 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Jak se dobře vyspat? A které jsou optimální hodiny pro spánek? Pozvání k rozhovoru v Dopoledni s Proglasem přijal neurolog profesor Karel Šonka, vedoucí lékař Centra pro poruchy spánku a bdění na Neurologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Na otázku, co se děje s lidským tělem, když jej ze spánku vytrhne zvonění budíku, prof. Šonka odpovídá: „V každém případě je to probuzení jako každé jiné, protože celá živočišná říše – člověka nevyjímaje – musí být připravena okamžitě ukončit spánek a připravit se na bdělostní aktivitu, která někdy může být i nepříjemná."

"Člověk vstává do zajištěných podmínek, takže se nemusí obávat toho, že mu do jeskyně přiběhl medvěd. Probuzení pro většinu z nás tedy tak dramatické není.“ dodává s úsměvem.

Jak dosáhnout kvalitního spánku je podle neurologa velmi individuální. Člověk, který problémy se spánkem netrpí, může dělat ledasco. Oproti tomu chronicky nespaví lidé se musejí ve večerních hodinách chovat velmi racionálně a zodpovědně. Nicméně je vždy dobré své tělo i mysl na spánek připravit. K tomu jsou ve večerních hodinách vhodné klidové aktivity, omezení umělého světla (především jeho modré složky) a omezení náročného pohybu. „Mockrát jsme se setkali s mladými lidmi, kteří trpí problémy se spánkem. Potom jsme se dozvěděli, že mají pronajatou sportovní halu od jedenácti do jedné a že tam soutěžně hrají třeba hokej, a pak se diví, že špatně spí,“ popisuje prof. Šonka s tím, že pohyb jako takový není nutně špatný, ale nedoporučuje před spaním provádět kompetitivní výkony.

Celý rozhovor, ve kterém jsme si povídali i o stádiích spánku či náměsíčnosti, poslouchejte v audioarchivu.