Je třeba vrátit místům jejich jména a příběhy

Je třeba vrátit místům jejich jména a příběhy

Pořad v souvislostech


Je třeba vrátit místům jejich jména a příběhy
Audioarchiv
23. června 2022 Dopoledne s Proglasem Autor: Radka Rozkovcová

Kostel svatých Janů v Opavě je středověká památka v samotném centru města, na kterou však Opavané tak trochu zapomněli.

Chrám stojící přímo u nejfrekventovanějšího městského nádraží byl mnoho let zavřený, zahrada připomínala zarostlou skládku a i zvenku jsou stále vidět obří praskliny ve zdech. O kostel se začali starat lidé kolem festivalu Slunovrat a spolku Za Opavu. 

Kostel sv. Janů v Opavě – interiérDnes se v kostele  pravidelně konají koncerty, přednášky a další akce, je jednou ze scén festivalu Slunovrat, který se přestěhoval do Opavy.

Ovšem památka žije i náboženským životem. Kdo jsou lidé, kteří probudili nevyužívaný kostel k životu? Začínají se psát nové příběhy kostela sv. Janů?

Václav Müller"Děkuji všem, kdo v tomto pořadu promluvili, protože oni nejen mluví, ale hlavně hodně pracují. V tomto kostele se teď stále něco děje. Pořád se něco opravuje, organizuje, uklízí a chystá – a ono je to na něm vidět. Musím říct, že za tu dobu, co máme jako spolek kostel svatých Janů ve správě, je ta změna docela markantní. Jsou to kroky k lepšímu, ale máme ještě daleko k cíli. Chtěl bych vás všechny pozvat na naše webové a facebookové stránky, ale hlavně: Přijďte se někdy k nám podívat – třeba na nějakou akci, kterých je tady opravdu hodně, a i jinak vám kostel rádi otevřeme, ukážeme a provedeme vás," říká autor a moderátor tohoto pořadu Dopoledne s Proglasem, ředitel festivalu Slunovrat Václav Müller.

O historii i současnosti opavského kostela sv. Janů v pořadu hovoří a svůj pohled nabízejí Dalibor Halátek, Tomáš Oršový, Ivo Mludek, Zdeněk Kamrla, Renáta Hoffmannová, Kristina Šemberová, Simona Tělupilová a P. Kamil Vícha.

Premiéra: pátek 24. června 2022 v 9.00.