Marek Šmíd: Katolickou církev komunisté vnímali jako součást starého kapitalistického režimu

Marek Šmíd: Katolickou církev komunisté vnímali jako součást starého kapitalistického režimu

Pořad v souvislostech


AKCE K
Budeme vysílat

Za 5 pět
Za 5 pět
Světový den sdělovacích prostředků
Vysílali jsme


Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Tiskový mluvčí... co na to říct?
Audioarchiv
15. dubna 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Jana Kuklová

V noci z 13. na 14. dubna roku 1950 proběhla v komunistickém Československu násilná likvidace klášterů a mužských katolických řeholních řádů nazvaná Akce K. Průběh i následky této události jsme si ve čtvrtečním Dopoledni s Proglasem připomněli s historikem a teologem Markem Šmídem.

Ten v úvodu rozhovoru vysvětlil, proč konflikt mezi katolickou církví a komunistickou ideologií sahá až do 19. století. Vývoj v Československu po nástupu komunistické moci tak nepředstavuje podle jeho slov nic překvapivého. “To, co se dělo po 2. světové válce v Československu, není v kontextu vznikající studené války nic neobvyklého. K podobnému vývoji docházelo i v dalších zemích východního bloku, jako bylo Maďarsko, Polsko nebo Jugoslávie. Komunisté v těchto státech zahájili útok na tradiční náboženské hodnoty. Katolická církev pro ně totiž představovala integrální součást starého kapitalistického režimu, který chtěli odstranit jednou pro vždy,” přiblížil ve vysílání Proglasu důvody vedoucí k Akci K historik Marek Šmíd působící na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy a na Filozofické fakultě v Českých Budějovicích.

V rozhovoru s Kateřinou Rózsovou také popsal, jak se komunistická moc na likvidaci mužských klášterů připravovala: “Akci K komunisté plánovali několik měsíců. V tomto ohledu byli velcí mocipáni a věci dokázali důkladně promýšlet. Navíc měli také velkou podporu z Moskvy. Však také kopírovali to, co se v Rusku odehrávalo v prvních dvou desetiletích 20. století. Podobných akcí K proběhlo po nástupu Bolševiků k moci v Rusku nespočet.”

Kromě vyprávění historika a teologa Marka Šmída čtvrteční Dopoledne s Proglasem přináší také vzpomínky dlouholetého redaktora Radia Vatikán P. Josefa Koláčka a P. Jana Rybáře na průběh Akce K, tak jak ji prožili jako mladí řeholníci.

Celý pořad si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Foto: archiv

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta III d moll BWV 527 pro flétnu a varhany - Andante; Autor: Bach Johann Sebastian; Sóla: Stivín Jiří  - flétna, Uhlíř Václav - varhany
02:00Dotýkání světla
02:25Písně
03:00Hrajte, kapely!
03:58Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony