Marek Šmíd: Katolickou církev komunisté vnímali jako součást starého kapitalistického režimu

Marek Šmíd: Katolickou církev komunisté vnímali jako součást starého kapitalistického režimu

Pořad v souvislostech


AKCE K
Budeme vysílat

Španělská synagoga
Trapistky v Poličanech
Trapistky v Poličanech
Vysílali jsme


Španělská synagoga

Marie Rottrová, první dáma českého soulu

Marie Rottrová, první dáma českého soulu
Audioarchiv
15. dubna 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Jana Kuklová

V noci z 13. na 14. dubna roku 1950 proběhla v komunistickém Československu násilná likvidace klášterů a mužských katolických řeholních řádů nazvaná Akce K. Průběh i následky této události jsme si ve čtvrtečním Dopoledni s Proglasem připomněli s historikem a teologem Markem Šmídem.

Ten v úvodu rozhovoru vysvětlil, proč konflikt mezi katolickou církví a komunistickou ideologií sahá až do 19. století. Vývoj v Československu po nástupu komunistické moci tak nepředstavuje podle jeho slov nic překvapivého. “To, co se dělo po 2. světové válce v Československu, není v kontextu vznikající studené války nic neobvyklého. K podobnému vývoji docházelo i v dalších zemích východního bloku, jako bylo Maďarsko, Polsko nebo Jugoslávie. Komunisté v těchto státech zahájili útok na tradiční náboženské hodnoty. Katolická církev pro ně totiž představovala integrální součást starého kapitalistického režimu, který chtěli odstranit jednou pro vždy,” přiblížil ve vysílání Proglasu důvody vedoucí k Akci K historik Marek Šmíd působící na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy a na Filozofické fakultě v Českých Budějovicích.

V rozhovoru s Kateřinou Rózsovou také popsal, jak se komunistická moc na likvidaci mužských klášterů připravovala: “Akci K komunisté plánovali několik měsíců. V tomto ohledu byli velcí mocipáni a věci dokázali důkladně promýšlet. Navíc měli také velkou podporu z Moskvy. Však také kopírovali to, co se v Rusku odehrávalo v prvních dvou desetiletích 20. století. Podobných akcí K proběhlo po nástupu Bolševiků k moci v Rusku nespočet.”

Kromě vyprávění historika a teologa Marka Šmída čtvrteční Dopoledne s Proglasem přináší také vzpomínky dlouholetého redaktora Radia Vatikán P. Josefa Koláčka a P. Jana Rybáře na průběh Akce K, tak jak ji prožili jako mladí řeholníci.

Celý pořad si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Foto: archiv