O virtuální pastoraci s P. Kamilem Obrem a P. Ondřejem Talašem

O virtuální pastoraci s P. Kamilem Obrem a P. Ondřejem Talašem
19. ledna 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

13. března loňského roku mohli zlínští farníci poprvé sledovat mši svatou online. Tehdy ještě s provizorní půjčenou kameru připojenou ke starému notebooku. O pár týdnů později už P. Kamil Obr, zlínský farář a děkan, a P. Ondřej Talaš, kaplan, sloužili mše před několika kamerami s téměř profesionálním obrazem i zvukem. To se podle P. Ondřeje podařilo především díky farníkům, kteří kněžím poskytují pomoc ať už zapůjčením techniky, či přímo při zajištění vysílání bohoslužeb.

„Myslím, že nejzvláštnější je pro kněze ten pocit, když mluvíte a nikoho tam nevidíte. Proto přišel ze zahraničí nápad vytisknout si tváře svých farníků a dát je na lavice. Taky jsme o tom už přemýšleli,“ odpovídá s úsměvem P. Ondřej na otázku, jaké pro něj bylo postavit se před oko kamery. P. Kamil rozlišuje dvě situace. „Sloužit mši svatou a kázat v kostele a mít někde na určitých místech kamery, je pro mě poměrně snadné. Mnohem méně snadné je, když natáčíme katecheze a videa a mám kameru blízko tváře, tam se úplně necítím,“ přiznává.

Ohlasy jsou ale podle P. Kamila pozitivní, a to jak ze strany věřících, tak ze strany ostatních kněží. To nicméně neznamená, že virtuální pastorace je „normální“. Normální je se setkávat. Jedním ze základních aspektů života církve je podle P. Kamila společenství. Dnešní doba nás tedy zkouší v tom, jak naše společenství prožíváme, jestli bohoslužby nenavštěvujeme pouze ze zvyku. P. Ondřej dodává, že pokud se podaří rozkřesat v lidech plamen víry tak, aby nedělní bohoslužbu nevnímali jako povinnost, ale jako úžasné slavení ve společenství, pak to může znamenat velkou obrodu naší církve.

Koláž: P. Jan Krbec, moderátor pořadu

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!