O životě v Teologickém konviktu

O životě v Teologickém konviktu

Pořad v souvislostech


O životě v Teologickém konviktu
Audioarchiv
16. září 2022 Dopoledne s Proglasem Autor: Radka Rozkovcová

Do olomouckého studia přišli bez kolárku – jejich vyprávění a uvažování o smyslu Teologického konviktu a o běžném životě studentů, kteří se tam připravují na vstup do kněžského semináře, bylo také civilní, přesto hluboké, inspirující a upřímné. P. Jiří Kupka a P. Josef Novotný byli hosty Radky Rozkovcové – premiéru bezmála hodinového rozhovoru vysíláme v pátek 16. září 2022 v 9.00.

Teologický konvikt si připomíná 20 let svého působení v Olomouci. Předtím sídlil 11 let v Litoměřicích. Je školským zařízením České biskupské konference a vzdělává mladé muže, kteří zde prožijí deset měsíců, během nichž mohou rozlišovat, jestli povolání ke kněžství je jejich životní cestou.

Jaké předměty „konvikťáci“ studují? Jaký mají denní režim? Jak často se dostanou domů? Kde Teologický konvikt sídlí? Mohou zde studenti během pobytu rozvíjet své dosavadní koníčky? Znamená konvikt sociální izolaci? Jaké jsou podmínky vstupu do konviktu? Z jakých důvodů někdy uchazeči odcházejí zpět do civilního života? Jak se rozlišuje povolání ke kněžství? – Tyto a mnohé další otázky zodpoví ředitel Teologického konviktu Olomouc P. Jiří Kupka a nově ustavený spirituál P. Josef Novotný, který ve funkci od září 2022 nahradil P. Petra Vrbackého a který má s konviktem už třetí životní zkušenost – nejprve zde byl studentem, poté prefektem a nyní po letech spirituálem. Jejich vyprávění doplní svědectví P. Bohumila Kundla, faráře v Kroměříži, P. Michala Cvingráfa, faráře v Lysicích, a bohoslovce 2. ročníku Filipa Kohuta.