Ondřej Kepka: Natáčení je lepší než škola, ale úplně nejlepší je mít volno

Ondřej Kepka: Natáčení je lepší než škola, ale úplně nejlepší je mít volno
19. února 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Hostem Dopoledne s Proglasem byl herec, moderátor, scénárista, režisér, fotograf a prezident Herecké asociace Ondřej Kepka. S absolventem herectví na DAMU a režie na FAMU jsme hovořili nejen o jeho televizní tvorbě.

Základ pro svůj profesní život Ondřej Kepka načerpal od svých rodičů – herečky Gabriely Vránové a matematika Jiřího Kepky. I když se studiu matematiky nakonec hlouběji nevěnoval, tyto znalosti jsou pro něj dodnes velmi důležité v zaměstnání i v běžném životě. Zároveň uvádí, že soužití své rodiny, byť ne vždy klidné a bezproblémové, vnímá jako dar. „V zásadě jsme chtěli být spolu a vytvářeli jsme nějaký harmonický tým. To je, myslím si, v dnešní době jedna z věcí, která nám moc a moc chybí. Jeden z problémů, které dnešní doba přináší, je, že lidé 'musí' být daleko více spolu. Pro mnohé je to pozitivní, protože najednou mají ten čas, který předtím neměli. Ale pro obrovské procento lidí je to tragédie, protože musí být někde, kde být nechtějí,“ popisuje.

Ondřej Kepka začal svoji hereckou kariéru už v šesti letech, kdy účinkoval v několika filmech i v Československém rozhlasu. Na toto období vzpomíná svým vlastním citátem: „Natáčení je lepší než škola, ale úplně nejlepší je mít volno.“ Postupem času se dostal i k moderování a filmové a dokumentární režii.

Jako nevýhodu ve svém životě náš host vidí své příliš vysoké ambice. „To je jednak věc, která vás žene dopředu (...) Na druhou stranu to s sebou nese neustálou nespokojenost. Když si cíle uděláte příliš vysoké, téměř nesplnitelné bez nějaké náhody nebo štěstí, máte neustále pocit, že se něco nepovedlo.“ říká prezident Herecké asociace. Zároveň dodává, že tzv. resty se mu daří plnit. Jedním z nich je dokumentární seriál o automobilce Tatra, který se nyní natáčí, avšak myšlenka na něj se zrodila již před dvaceti lety.

Celý rozhovor, ve kterém jsme se dotkli i témat jako jsou vztahy mezi herci a režiséry nebo fotografování, poslouchejte v audioarchivu.

Foto: David Sedlecký, CC BY-SA 4.0