Ředitel JSNS Karel Strachota: O naší budoucnosti se rozhoduje ve školních lavicích

Karel Strachota

Pořad v souvislostech


Dezinformace a my
Budeme vysílat

Když se řekne hokej...
Vše, co chcete vědět o kávě
Vše, co chcete vědět o kávě
Vysílali jsme


Když se řekne hokej...

Nábytková banka

Nábytková banka
Audioarchiv
4. února 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Hostem pořadu Dopoledne s Proglasem dnes byl Karel Strachota, ředitel a zakladatel vzdělávacího programu Jeden svět na školách (JSNS) - organizace Člověk v tísni. Mluvili jsme o práci s mladými lidmi, o desinformacích v dnešním světě, ale třeba taky o potřebě vzdělávání v oblasti lidských práv a svobod.

Jedním z důvodu, proč vznikl vzdělávací program Jeden svět na školách, je podle Karla Strachoty často nedostatečná výuka moderních dějin. „Když jsme přicházeli s Příběhy bezpráví (pozn. red.: rok 2005), skutečně platilo, že na většině škol, jak základních, tak středních, končila výuka dějepisu druhou světovou válkou a pokud se dostali ve výuce za ni, tak to opravdu bylo takové to letem světem. Přitom (…) to co se dělo před padesáti, šedesáti lety, každodenně ovlivňuje naše životy, politický provoz v České republice a tak dále,“ vysvětluje. Projekt Příběhy bezpráví seznamuje studenty s osobními příběhy politických vězňů a osob pronásledovaných za minulého režimu.

„Často se říká – je to takový mýtus, který nesnáším, ale objevuje se pořád – že mladé lidi naše minulost nezajímá,“ dodává Karel Strachota s tím, že podle výzkumu, který provádí každé tři roky, je zřejmé, že zájem studentů o informace o tomto období roste a mladí lidé kriticky pojmenovávají svoji neznalost. „Jestliže když se řekne 68, tak mládeži nenaskočí rok 1968 a příjezd okupačních vojsk, ale Jarda Jágr, to nevyčítejme jim. To my, dospělí, jsme nedokázali nastavit vzdělávací systém tak, aby měli možnost se toto dozvědět.“ uzavírá.

JSNS také na podzim loňského roku vydala příručku primárně určenou pro pedagogy s názvem Dezinformační dezinfekce. Ta by měla pomoci při výuce v oblasti mediálního vzdělávání, kritického myšlení a budování návyků, které pomáhají rozlišování relevantních a nerelevantních informací. O naší budoucnosti se totiž podle Karla Strachoty rozhoduje ve školních lavicích.

Celý rozhovor poslouchejte v audioarchivu.

Foto: Bi.bi – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.