S bosými karmelitkami, sestrami Miladou a Sárou, o novém domovu v Drastech

S bosými karmelitkami, sestrami Miladou a Sárou, o novém domovu v Drastech

Pořad v souvislostech


Nový domov v Drastech
Budeme vysílat

Nadační fond Vrba
Charita 2022
Charita 2022
Vysílali jsme


Nadační fond Vrba

Když se řekne hokej...

Když se řekne hokej...
Audioarchiv
22. října 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Veronika Fráňová

Po dvou staletích se bosé karmelitky z kláštera na Hradčanech přestěhovaly do nového. Ze zdevastované zemědělské usedlosti v Drastech postupně budují domov - klášter - s místem pro všechny, kdo potřebují načerpat duchovní síly. Nejen o nekončící práci, ale také o historii řádu a jeho spiritualitě jsme si v Drastech povídali se sestrami Miladou Burgerovou a Sárou Mužíkovou.

Komunita sester patří k bosým karmelitkám Řádu nejblahoslavenější Panny Marie z hory Karmel. Karmel sv. Josefa v Praze byl založen Služebnicí Boží, matkou Marií Elektou od Ježíše v r. 1656 a od té doby zde sestry nepřetržitě slouží svou modlitbou a obětí, kromě dvou období exilu na konci 18. století za Josefa II. a komunistického režimu ve 20. století.

 

V roce 2018 sestry z kláštera řádu bosých karmelitek z pražských Hradčan zakoupily pozemky se zdevastovanou zemědělskou usedlostí v Drastech, aby zde vybudovaly svůj nový domov. Z Hradčanského náměstí tak po 200 letech přesídlily na okraj Prahy. Bylo stěhování těžkým rozhodnutím? Jaké podmínky muselo místo, které jste dlouho hledaly pro svůj nový klášter, splňovat? Nepadl v tomto procesu hledání i nápad, že byste se pustily do stavby úplně nového domu? A byly Drasty pro komunitu „láskou na první pohled?“

Celý rozhovor poslouchejte v audioarchivu.

Více o budování kláštěra a možné podpoře komunity naleznete na https://karmeldrasty.eu/obchod/