Šťastné 20. století Edity Stiassné

Šťastné 20. století Edity Stiassné

Pořad v souvislostech


Šťastné 20. století Edity Stiassné
Audioarchiv
26. června 2022 Dopoledne s Proglasem Autor: Eva Svobodová

Před několika lety jsem se ve Vídni seznámila s jednou velice zajímavou starou dámou. Protože moje němčina je hodně nedokonalá, bylo pro mě velmi vítaným zjištěním, že paní Landesmann hovoří plynně česky.

Narodila se totiž v Brně. Spřátelily jsme se a já se od ní začala dozvídat její fascinující životní příběh, s nímž vás chci nyní, jejími ústy, seznámit.

Edith Landesmann, rozená jako Edita Stiassná v roce 1926, zažila naplno všechny poryvy 20. století. Z prominentní dcery židovských rodičů, kteří byli velmi činní v brněnské židovské obci, se po příchodu Hitlera stala občanem 2. kategorie a posléze uprchlíkem v Palestině, kam se rodině podařilo dostat těsně před vypuknutím války.

Pasová fotografieVelice rychle se v novém prostředí zabydlela, naučila se hebrejsky a našla si nové přátele. V 15 letech dokonce utekla od rodičů a nějakou dobu žila v kibucu. Poté se aktivně zapojila do vzniku státu Izrael, zažila první palestinsko-izraelskou válku a procestovala celý svět. Její životní pouť byla nesmírně pestrá, dobrodružná a i přes ztrátu většiny příbuzných za holokaustu si Edith uchovala velký optimismus a radost ze života. "Měla jsem v životě štěstí, vždycky jsem stála na slunné straně," hodnotí i po letech.

Poslechněte si její vzpomínky doplněné o malý exkurz do dějin a reálií Palestiny, respektive Izraele. Premiérově zazní 27. června v 9:00, v repríze pak 28. června v 0:05.

Pokud by vás zajímalo, kudy se Editiny osudy ubíraly po roce 1948, najdete její příběh v databázi projektu Paměť národa.

Edith_a_já