Stavba kaple v Nesvačilce se snad dokončí letos, doufá místní farář Strouhal

Stavba kaple v Nesvačilce se snad dokončí letos, doufá místní farář Strouhal

Pořad v souvislostech


Dvě kaple a jeden MOST
Budeme vysílat

Španělská synagoga
Trapistky v Poličanech
Trapistky v Poličanech
Vysílali jsme


Španělská synagoga

Marie Rottrová, první dáma českého soulu

Marie Rottrová, první dáma českého soulu
Audioarchiv

Letošní podzim nebo jaro roku 2022 jsou nejzazšími termíny pro dokončení stavby a zprovoznění nové kaple v Nesvačilce nedaleko Brna. Ve vysílání Proglasu to dnes řekl P. René Strouhal, farář v blízkých Moutnicích a Těšanech. Mluvil například o tom, proč má být zasvěcena Panně Marii Bolestné, jak interiér a exteriér kaple vypadá, nebo co bude pro okolí znamenat.

Kaple v Nesvačilce vznikla z popudu místních obyvatel, kteří se o její stavbě uvažovali už ve 20. letech 20. století. Hlavním důvodem ke stavbě byla, a v současnosti stále je, touha setkávat se duchovně v hojnějším počtu. Tehdy vybrané finanční prostředky a záznamy ale zničila měnová reforma a komunistický režim v druhé polovině století. Nápad nahradit tamní zvonici Panny Marie Bolestné přišel teprve s novým demokratickým režimem. „Až po letech se lidé pustili do realizace, dlouhou dobu trvalo vyjednávání s úřady. Ten název v podstatě vyplývá z názvu tamní zvonice, která na místě stála. Panna Maria Bolestná naslouchá lidem z okolí, kteří jí chodí sdělovat své bolesti,“ řekl Proglasu P. René Strouhal.

„Kolem sakrálního prostoru kaple budou dva sady k odpočinku a modlitbě. Kolem půdorysu stavby vznikne křížová cesta a u každého zastavení bude strom symbolizující, že každé Kristovo utrpení nám dalo život. V neposlední řadě bude v exteriéru venkovní menza a oltář – aby se tam všichni vešli a odpočali si, když bude na pouti více lidí,“ sdělil P. Strouhal a podrobněji popsal, jak vypadá vnitřek stavby, která v roce 2017 vyhrála titul Dřevostavba roku: „Je tam kámen, který představuje tíhu lidského života, nad tím je tubus ze dřeva složený z tisíce lamel, který má vyjadřovat to, co k nám přichází z nebeské sféry - odlehčenost. V tubusu je 55 oken symbolizujících slzy Panny Marie, které tvoří díky slunečním paprskům krásnou hru světel. A v tubusové části je sedm trámů, které představují právě sedm bolestí Panny Marie,“ vysvětlil.

Na stavbu se podle Strouhala vybralo zatím přes 9 milionů korun, které šly především na exteriér, jenž je až na věž hotový. „Interiér čeká ještě spousta práce. Zbývá nám dodělat izolace podlahy, schodiště a mobiliář,“ řekl Strouhal. Promluvil také o své radosti z peněžních darů od jednotlivců i různých institucí. „Finančně jdeme pomalu kupředu, stavba vzniká pokojně, nic nás nestresuje a jsme rádi za jakoukoliv pomoc od lidí.“

Nakonec René Strouhal přiznal, že by nerad predikoval, kdy přesně bude stavba hotová. Vyjádřil naději, že se tak stane letos na podzim. Provozuschopná by pak kaple mohla být nejpozději na jaře příštího roku.