Taťjana Medvecká: Nepřipadám si až tak zajímavá, hrozně nerada chodím sama za sebe

Herečka a držitelka cen jako Thalie nebo Český lev dnes navštívila pražské studio Proglasu a byla hostem pořadu Dopoledne s Proglasem. Absolvovala DAMU a je členkou pražského Národního divadla už 46 let. Namluvila spoustu rozhlasových adaptací a věnuje se i dabingu. Společně s Marcelou Kopeckou si povídaly o jejím mládí a zážitcích u divadla.
Herečka pochází ze Slovenska, na které velmi ráda vzpomíná. „Třeba o Vánocích jsme neměli kapra a řízek, ale měli jsme kapustnicu a opekace a nikdo nevěděl, co to jíme,“ přiznává. Přesto se už tam tolik nevrací. „Moje kořeny jsou už v Praze. Jsem oddaná Pražačka. Na Slovensku mám sestřenice a spoustu bratranců. Ale bohužel se moc nevídáme, leda když jedu hostovat do Bratislavy,“ dodává Medvecká.
Jako mladá nedokončila středoškolské vzdělání. Po druhém ročníku gymnázia nastoupila na DAMU. „Byla jsem pro ně legrační, mojI spolužáci byli o něco dál. Já jsem byla taková vyjevená holčina s ohonem na hlavě, která se do všeho vrhala s nadšením. Tím, že jsem neměla ukončené středoškolské vzdělání, měla jsem mindrák. Nakonec jsem si dodělala dálkově jazykovou školu,“ dodává Medvecká. Na DAMU získala červený diplom.
Poté nastoupila do Národního divadla. To je téměř půl století jejím jediným stálým angažmá. „Je to tak. Mám jedno divadlo, jednoho manžela, stálý okruh přátel. Takže jsem asi konzervativně založená,“ říká se smíchem herečka.
Promluvila také o své lásce k cizím jazykům. „Mně se líbí všechny jazyky. Hodně mě baví hudba jazyka. Kdybych měla více času, tak bych se je všechny naučila,“ odpovídá Medvecká.
Celý rozhovor s Taťjanou Medveckou najdete v našem audioarchivu.
foto: Marcela Kopecká, Radio Proglas 2021