Václav Kopta: V rozmanitém životním cyklu jsem šťastný

Václav Kopta: V rozmanitém životním cyklu jsem šťastný
28. dubna 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Je hercem, muzikantem a v poslední době i moderátorem. V době pandemie se stal jedním z řidičů pražské hromadné dopravy. Kromě toho na zahradě svého domu chová včely, chystá se na novou divadelní hru, v níž ztvární Jana Wericha, a uvidíme ho i jako průvodce televizní soutěže pro amatérské pekaře.

Kromě tzv. „koptovského nosu“, jak s úsměvem uvádí, provází našeho hosta silná rodinná tvůrčí tradice, kdy se jeho dědeček, otec, strýc i bratr věnovali novinařině, básnické a textařské tvorbě i výtvarné práci. Sám Václav Kopta považuje za pivilegium, že se může zabývat různými obory lidské činnosti. „Táta si zvolil svobodné povolání (textaře) (…) a tudíž toho napsal víc, protože musel rodinu uživit od stolu. Já mám možnost objevit se před televizní nebo filmovou kamerou, velmi často jsem před rozhlasovým mikrofonem a ještě častěji, když to okolnosti dovolí, nemám na mysli ten uplynulý nešťastný rok, který máme doufejme za sebou, objevuji se dvacetkrát, pětadvacetkrát měsíčně na jevištích. A ten život je pestřejší, já jsem v takovém životním a pracovním cyklu šťastný“ popisuje.

Kromě herectví a moderování se náš host také věnuje včelařství. K tomu se dostal už v mládí celkem neplánovaně, kdy se mu zželelo učitele, který založil včelařský kroužek, do kterého nikdo nechtěl chodit. „Bylo nás tam asi pět, podruhé už jsme tam byli jen dva, já a jedna šprtka z vedlejší třídy, která to taky záhy vzdala, a my jsme si tak nějak zbyli. On mi začal říkat ‚příteli‘, protože včelaři se tak oslovují. A protože jsem slušně vychovanej, už mi bylo blbý ho tam vždycky v úterý odpoledne nechat úplně samotného, když už přitáhl ty úly a ty včely,“ vzpomíná pan Kopta. Díky tomuto individuálnímu přístupu se mu včelařina dostala pod kůži s tím, že po několika desítkách let se k tomuto koníčku vrátil.

Jak se Václav Kopta dostal k řízení autobusu MHD? A jak se připravuje na roli stárnoucího Jana Wericha? Celý rozhovor poslouchejte v audioarchivu.

foto: Kateřina Rózsová, Radio Proglas

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony