Na dřeň s Radkou Vernerovou: Aby byla smrt dítěte dobrá, měla by být v lásce, smíření a s blízkými

Na dřeň s Radkou Vernerovou: Aby byla smrt dítěte dobrá, měla by být v lásce, smíření a s blízkými

Pořad v souvislostech


S Radkou Vernerovou
Audioarchiv
20. října 2021 Na dřeň Autor: Hana Kašpárková

Původně se věnovala sportu a o svém zaměstnání měla jasno: bude to cokoli kolem něj. Potom se ale Radka Vernerová setkala s myšlenkou dětského kamenného hospice a když hledala takové zařízení u nás, nenašla ho. Od té doby začala spolu s několika dalšími lidmi pracovat na tom, aby u nás jednou dům pro umírající děti a jejich rodiny stál.

Dům pro Julii, jak se bude dětský hospic jmenovat, by se měl začít stavět na jaře příštího roku v Brně. Nabízet bude nejen zdravotnickou, ale i nelékařskou péči pro umírající děti a jejich blízké. „Jsou rodiny, co se roky nevyspaly více než dvě hodiny v kuse, protože třeba odsávají nebo kontrolují dech, jsou rodiny, které neviděly své druhé zdravé dítě v nějakém kroužku, jsou rodiny, které nikdy nebyly společně na žádném výletě, protože se střídají v péči,“ přibližuje v rozhovoru Radka Vernerová situaci pečujících rodin.

Vznikající dětský hospic ponese jméno po Julince – děvčátku, které podlehlo pneumokokové meningitidě v pouhém půlroce života, v nemocničním prostředí, kde nebylo klidné a podpůrné doprovázení až k samotnému konci možné. O tom, jak nezištný sen o dětském hospici může zcela změnit životní směr, o práci v blízkosti smrti a vidině láskyplného a smířeného umírání v kruhu nejbližších bude další díl pořadu Na dřeň se zakladatelkou a ředitelkou vznikajícího dětského hospice Dům pro Julii Radkou Vernerovou. Naladíte ve čtvrtek 21. října v 16 hodin a poté kdykoli v podcastových aplikacích.

vernerová_radka