Prozatím závěrečný díl pořadu Na dřeň přinese výběr toho nejlepšího, co jste za uplynulé dva roky mohli v našich rozhovorech slyšet. Předsilvestrovský díl připravili všichni redaktoři podcastu.
Jaké byly ty nej momenty ze stovky rozhovorů a debat? Pro redaktory pořadu pro mladé, kteří se nebojí jít v životě na dřeň, nebylo lehké vybrat jen jeden úryvek.
"Zasáhl mě snad každý rozhovor, který v našem pořadu zazněl," říká Hana Kašpárková, editorka, která přeposlechla a s autory diskutovala všechny díly. Přesto byly některé rozhovory něčím výjimečné. Každý redaktor proto vybral a okomentoval části, které má za nejlepší.
V pořadu Na dřeň, který uslyšíte 30. prosince v 16 hodin na vlnách Proglasu, se tak můžete těšit na ohlédnutí za celými dvěma roky.
Pro tuto chvíli je tento díl poslední. Pokud chcete být u pokračování, napište nám e-mail na nadren@proglas.cz. Budeme moc rádi za vaše vzkazy!
Jak se Na dřeň původně mělo jmenovat? A co redaktoři díky tvorbě podcastu začali dělat v životě jinak? I o tom bude nový diskuzní díl pořadu - pro tuto chvíli poslední. Na dřeň totiž s posledním prosincovým dnem zatím končí.
Cítí nedůvěru a příliš velký důraz na vnější formy, občas mají pocit, že si sami o sobě nemůžou rozhodovat. Jedním dechem ale dodávají, že chyby jsou systémové a jejich představení i oni sami se s tím snaží něco udělat. O problémech českých kněžských seminářů, podobě kněžství ve 21. století i vizích do budoucna mluví studenti kněžského semináře Jan Hála a Matěj Jirsa, své postřehy připojuje také Jan Pavlíček, který byl na kněze vysvěcený před rokem a půl.
Závěrečný díl seriálu Rodina bez filtru se věnuje tématu, u kterého se může zdát, že s rodinou vlastně ani nesouvisí. Povídám si v něm s Terezou Kozderovou o tom, jaké je to žít v 37 letech “single”, tedy bez životního partnera. Jak těžké je každý den přijít do prázdného bytu? A kdo je tedy její rodinou?
Dali domov dětem, které by jinak vyrůstaly bez rodiny. Seriál podcastu Na dřeň tentokrát přináší dva příběhy o pěstounství. Jaké to je, přijmout jiné než vlastní dítě? A jak nepřijít o pěkný manželský vztah uprostřed velké rodiny?
Nevěra se nevyhýbá ani věřícím párům. Manželé, kteří přijali pozvání k rozhovoru jsou toho důkazem. Po 23 letech manželství si nevěrou prošli. Svou zkušenost popisují jako „extremní destruktivní zážitek na hranici života a smrti”. I přesto jsou teď nadále spolu. Od té doby uplynuly dva roky a oba manželé jsou připraveni o své zkušenosti promluvit. Poslouchejte další díl seriálu Rodina bez filtru.
Čekání na Godota – tak se jmenuje blog, který píše mladá psycholožka Jana. Podobně nekonečné je totiž její čekání na to, až otěhotní. S manželem se o dítě snaží téměř čtyři roky, zatím neúspěšně. Co prožívá žena, která si od dětství nepřála nic jiného, než se stát maminkou? A jak neplodnost ovlivní partnerství a sexualitu? I o tom bude druhý díl seriálu Rodina bez filtru, který má tentokrát i bonusový díl.
Má za sebou bohaté životní zkušenosti jako pedagog, publicista a skaut. Za úspěchy ale mnohdy stojí i prohry. Za tu největší považuje Jiří Zajíc nepovedené manželství, které skončilo po pětadvaceti letech. V tu dobu již měli spolu s manželkou tři děti.
Pět příběhů, pět lidí, kteří “nezapadají”. Nový listopadový seriál přináší témata, která se týkají rodiny a lidských vztahů, ale vymykají se pojmu tradiční křesťanská rodina. Rozvod, neplodnost, nevěra, ale také pěstounství a život člověka, který je (nedobrovolně) single.
Jak se Klára cítila po zkušenostech se sexuálním násilím? A jaké jsouběžné vyšetřovací postupy nebo společné znaky pachatelů? Nabízíme vám příběh Kláry Vobořilové, která se nám ozvala s tím, že chce o prožití sexuálního násilí a zneužití poprvé veřejně promluvit. Ve druhé části pořadu mluvíme s právničkou Lucií Hrdou, která se specializuje na sexuální a domácí násilí.
Původně se věnovala sportu a o svém zaměstnání měla jasno: bude to cokoli kolem něj. Potom se ale Radka Vernerová setkala s myšlenkou dětského kamenného hospice a když hledala takové zařízení u nás, nenašla ho. Od té doby začala spolu s několika dalšími lidmi pracovat na tom, aby u nás jednou dům pro umírající děti a jejich rodiny stál.
František byl ve vězení dvakrát. Poprvé za mřížemi strávil 8 let, podruhé bezmála 10. Tato doba navždy poznamenala nejen jeho vlastní život, ale i životy jeho nejbližších. Sám říká, že padl na samé dno. Dnes má spokojenou rodinu, práci, která ho baví, a uvažuje o studiu teologie. Rozhovor o naleznutí Boha na místě, kde by ho málokdo čekal, o nejtěžších životních mometech a pádech, ale i o odpuštění a nových začátcích.
Rosângela De Oliviera Salazar pochází z Brazílie a žije zasvěceným životem v celosvětovém ekumenicky otevřeném hnutí Fokoláre. Momentálně působí v Praze, kde se také mimo jiné stará o mládež.
S bývalým předsedou české vlády Petrem Pithartem o lásce k poezii, chybách a prohrách, ale také o zradě, srovnávání hodnot a výzvách, které stojí před dnešní mladou generací.
Jakub Malý a Karel Müller. Dva evangeličtí faráři, kteří začali natáčet videa pro mládež ve farnosti. Teď jsou z nich faráři-youtubeři, kteří jsou se svým kanálem Pastoral Brothers skloňováni v médiích a ocitají se v různých žebříčcích významných osobností Česka. Ve videích a na sociálních sítích působí kvůli evangelizaci, ale i kvůli tomu, aby vyvraceli předsudky o církvi a přibližovali Bibli běžnému životu. Kromě těchto témat jsme v rozhovoru probírali také rozdíly mezi evangelíky a katolíky, o vztazích a o tom, jestli by se církev měla přizpůsobovat stylu života současné doby.