Na dřeň s Petrem Pithartem: Důležité nejsou hodnoty, ale jejich pořadí

Na dřeň s Petrem Pithartem: Důležité nejsou hodnoty, ale jejich pořadí

Pořad v souvislostech


S Petrem Pithartem
Audioarchiv
23. září 2021 Na dřeň Autor: Ondřej Havlíček

S bývalým předsedou české vlády Petrem Pithartem o lásce k poezii, chybách a prohrách, ale také o zradě, srovnávání hodnot a výzvách, které stojí před dnešní mladou generací.

„Přes osudy básníků jsem pochopil, v jaké zemi žiju,“ říká v úvodu rozhovoru Pithart, jehož otec byl přesvědčeným předválečným komunistou a později československým diplomatem. Právě vzhledem k povinnostem svých rodičů v zahraničí vyrůstal v internátní škole a později během vysokoškolských studií na Právnické fakultě Karlovy univerzity objevoval svět poezie v jejich prázdném bytě, kde bydlel sám.

Že se z něj ale rozhodně nestal samotář, dokládá už fakt, že se stal v roce 1990 prvním porevolučním nekomunistickým předsedou české vlády v rámci federativní republiky. Ve funkci vydržel až do voleb v roce 1992, ve kterých ale s kolegy neuspěl a z politického života se na čas stáhl. „Prohra inspiruje a politici, kteří nikdy neprohráli, nemůžou být dobrými politiky,“ zamýšlí se Pithart a dodává, že právě prohra mu pomohla zastavit se a zamyslet se, jak dál.

Jak má podle Petra Pitharta člověk pracovat s vlastními chybami? Je možné stanovit seznam základních hodnot, podle kterých se člověk má řídit? A jaká je podle něj největší výzva současnosti pro mladé lidi? Poslouchejte pořad Na dřeň ve čtvrtek 23. září od 16 hodin na Proglasu nebo kdykoliv poté v audioarchivu a v podcastových aplikacích.