Na dřeň o sexuálním násilí: Je to vražda duše

Na dřeň o sexuálním násilí: Je to vražda duše

Pořad v souvislostech


O sexuálním násilí
Audioarchiv
28. října 2021 Na dřeň Autor: Hana Strašáková

Jak se Klára cítila po zkušenostech se sexuálním násilím? A jaké jsouběžné vyšetřovací postupy nebo společné znaky pachatelů? Nabízíme vám příběh Kláry Vobořilové, která se nám ozvala s tím, že chce o prožití sexuálního násilí a zneužití poprvé veřejně promluvit. Ve druhé části pořadu mluvíme s právničkou Lucií Hrdou, která se specializuje na sexuální a domácí násilí.

Sexuální násilí a zneužívání je téma, které v posledních letech plní titulky novin a vstupuje čím dál více do povědomí společnosti. Vedou se debaty o tom, co už je sexuální nebo sexualizované násilí. Oběti tohoto násilí sdílí své příběhy ve veřejném prostoru, aby se jim ulevilo a aby motivovaly i ostatní k tomu promluvit veřejně. K tomu se odvážila i studentka Klára Vobořilová, která se nám ozvala, že by chtěla o svém příběhu veřejně promluvit. 

Podle průzkumů až dvě z pěti osob byly obětí sexuálního obtěžování nebo násilí. A většinu těchto činů mají na svědomí blízcí nebo známí lidé oběti. O tom si v druhé části pořadu povídáme s právničkou Lucií Hrdou. Ta je také spoluzakladatelkou organizace BezTrestu.cz, která chce zlepšit vzdělávání soudců ve věcech viktimologie a psychologie a rozšířit povědomí o nízkých trestech za sexuální a domácí násilí. Povídáme si s ní také o tom,jak při oznamování těchto trestných činů postupuje policie, jestli jsou tresty za sexuální násilí dostatečné a jaké jsou společné znaky agresorů a obětí. 

Na policii se mi vysmáli

Klára se po týdnech, kdy se se sexuálním násilím vyrovnávala zdravotně i psychicky, rozhodla jít oznámit napadení na policii. Podle svých slov chtěla jen pomoct. Tam se jí ale vysmáli. "Cítila jsem se jak malá šedá skvrna. Řekla jsem jim, co jsem prožila a policisté se mně zeptali, kolik těm klukům bylo," popisuje Klára svou návštěvu na policejní stanici. "Odpověděla jsem, že asi tak 23, 24, stejně, jako mně. A oni mi na to řekli: No, tak to je v pohodě, ne? To muselo být příjemné, byli mladí a hezcí, to se zas tka moc nestalo. No a následovaly typické otázky, jestli jsem byla vyzívavá. Nebyla, povídali jsme si o mém příteli, měla jsem na sobě rolák a rifle a zvracela jsem."

Co se musí změnit, abychom dokázali být obětem oporou? Jak se Klára vyrovnává se sexuálním zneužitím a vyrovná se s tím někdy úplně? Poslechněte si v novém dílu pořadu Na dřeň se studentkou Klárou Vobořilovou a s právničkou Lucií Hrdou. Rozhovor vedou redaktorky Alžběta Havlová a Hana Strašáková.

Nesestříhanou delší verzi rozhovoru si poslechněte v našich podcastových aplikacích:

SpotifyApple_PodcastsGoogle Podcasts.Soundtier.  Instagram.

NyníZprávy ČRo Plus
Píseň: O cantar de traballo – Maňana (2020); Interpret: Radio Tutti & Barilla Sisters; Album: Radio Tutti & Barilla Sisters: Xogo
07:10Ranní proud
07:45Hudební kompas
08:00Zprávy ČRo Plus
08:10Ranní proud
09:00Na stole je téma
10:00Zprávy Proglasu, počasí

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Proglas potřebuje podpořit!

Děkujeme za podporu Proglasu, milí posluchači!

SMS