Na dřeň s Janou o neplodnosti: Už si dovolím brečet i v tramvaji

Na dřeň s Janou o neplodnosti: Už si dovolím brečet i v tramvaji

Pořad v souvislostech


Rodina bez filtru
Audioarchiv
10. listopadu 2021 Na dřeň Autor: Alžběta Havlová

Čekání na Godota – tak se jmenuje blog, který píše mladá psycholožka Jana. Podobně nekonečné je totiž její čekání na to, až otěhotní. S manželem se o dítě snaží téměř čtyři roky, zatím neúspěšně. Co prožívá žena, která si od dětství nepřála nic jiného, než se stát maminkou? A jak neplodnost ovlivní partnerství a sexualitu? I o tom bude druhý díl seriálu Rodina bez filtru, který má tentokrát i bonusový díl.

„Sama jsem ženství měla spojené s tím, že žena je matka a pečuje o druhé. A teď je mi třicet a maminka pořád nejsem,“ vypráví Jana: „Beru to vlastně jako selhání. Snažím se s tím bojovat, ale ne vždycky to jde.“ S manželem se začali snažit o dítě v jejích 26 letech.

Že je něco možná špatně, jí nejprve před třemi lety trochu nešetrně sdělil její gynekolog. „Tehdy jsem se úplně zablokovala a řekla si, že do umělého oplodnění teda určitě ještě jít nechci. Pak jsem pochopila, co lidi vede k tomu, že odbočí z chodníku té západní medicíny,“ popisuje a jmenuje věci, které ve snaze o otěhotnění vyzkoušela – od změny životního stylu po cvičení hormonální jógy. Nakonec se vrátila do péče lékařů. Po třech letech marné snahy o dítě přišla i diagnóza - endometrióza.

Jana, autorka blogu Čekání na GodotaJeden z nejhorších momentů bylo, když mi otěhotněla moje nejlepší kamarádka. Řekla mi to hned, ale bylo poznat, jak nechce, aby mi tím ublížila. Ta neplodnost je prostě fakt blbá,“ vzpomíná Jana. „Pořád věříme, že to dítě přijde – ať už vlastní nebo ne. A to je asi to, co mi nejvíc pomáhá. A taky být v tomhle tématu otevřená. Teď si dovolím brečet v tramvaji a je mi jedno, že mě lidi vidí,“ říká Jana. A právě i kvůli tomu se rozhodla sdílet své pocity na blogu Čekání na Godota.

Poslechněte si rozhovor s Janou, autorkou blogu Čekání na Godota, ve čtvrtek 11. listopadu v 16 hodin na Proglasu nebo v podcastových aplikacích.

 

SpotifyApple_PodcastsGoogle Podcasts.Soundtier.  Instagram.

 

Součástí druhého dílu seriálu Rodina bez filtru bude taky BONUSOVÝ díl. V něm se zaměřujeme na téma neplodnosti u věřících lidí. Najdete jej ve čtvrtek 11. listopadu od 16. hodiny pouze v podcastových aplikacích nebo třeba tady.